Pazartesi , Şubat 24 2020
Ana sayfa / Mitoloji / Mitoslar / İskandinav mitosları / İskandinav tanrıları / BALDER(BALDUR): AYDINLIK, BARIŞ, YENİDEN DOĞUM VE ADALET TANRISI

BALDER(BALDUR): AYDINLIK, BARIŞ, YENİDEN DOĞUM VE ADALET TANRISI

        Odin ile Frigg’in oğlu olan Balder tanrılar arasında savaşçılığı ile anılmayan tek tanrıydı Dünya ütündeki tüm güzellikler ona adanmıştı, bilgili ve akıllı bir tanrı olması onu en sevilen tanrılar arasına sokmayı başarmıştı. Balder gerek Tanrılar gerekse insanlar tarafından çok sevilirdi. Mitolojide kendisi ışığın, neşenin, saflığın, iyiliğin ve barışın tanrısı olarak bilinir.

            Odin, bir gün rüyasında Balder’in  öleceğini görmesi üzerine ölülerin krallı olan tanrı Hel’e gidip rüyasının gerçek olup olmadığını araştırmaya karar verir. Oraya vardığında ise acı gerçekle karşılaşır. Balder’in gelişine hazırlık yapıldığını öğrenince bu üzücü bilgiyi karısı Frigg ile paylaşır. Evladını çok seven Frigg bir plan yapar ve Balder’e zarar gelmemesi için ulaşabildiği yaşayan ve yaşamayan herşeye Balder’e zarar vermemeleri için yemin ettirir fakat ökse otunu unutur.

             Loki ökse otunun Balder’e zarar verebileceğini öğrendiği zaman  sinsi bir plan yapar ökse otudan yapılmış  bir oku Balder’in kör kardeşi Hod’a verir ve aynı sinsilikle Balder’e karşı nişan almasını sağlar. Yaydan çıkan ok  Balder’in tam kalbine saplanır. Balder olduğu yere yığılır.  Ölümü sadece Aesir(tanrılar topluluğunun genel adı) için değil, insanlar için de  büyük bir kedere sebep olur.

             Odin hemen cesur oğlu Hermod’u ve atı Sleipnir’i Hel’e yollayarak oğlunun geri almak istediğini söyler. Ama Hermod’un oraya gittiğinde aldığı cevap, tüm yaşayan varlıkların Balder için göz yaşı dökmesi karşılığında onu geri gönderebileceği yönündedir.

              Biri hariç tüm canlılar ağlamaya başlar. Loki’nin şekil değiştirmiş hallerinden biri olan dişi dev Thokk hariç hepsi…

              Saatlerce, günlerce, haftalarca Thokk’a yas tutması için yalvarırlar ama bir sonuca ulaşamazlar. Haberciler bu kötü haberi tanrılara iletmeye giderken bu devin Loki olduğu anlaşılır.

               Cenaze günü Balder’in yaslı karısı Nanna bu üzüntüye dayanamaz ve kederinden ölür. Beraber bir gemiye yerleştirilirler ve Odin yüzüğünü(draupnir) oğlunun göğsüne koyar ve kulağına bir şeyler fısıldar. Geminin denize bırakılması için dişi dev Hyrrokkin’den yardım istenir. Dev oraya  dizginleri yılandan olan büyük bir kurdun üzerinde gelir ve içerisinde ne olduğunu önemsemeden gemiyi denize doğru fırlatır. Thor buna çok sinirlenir ve devi öldürmek için yerinden kalkar diğer tanrılar onu zorlukla sakinleştireler de Thor’un öfkesi dinmez. Bu işin altında Loki’nin olduğunu öğrenince daha da sinirlenir. Loki ise durumu fark edip kaçmaya başlar. İlk önce şekil değiştirip bir şahin olur  ve Mimir’in kuyusuna uçarak Odin’in gözünün başka tarafa bakmasına cabalar. Ama istediği olmaz. Ardından bir somon balığına dönüşür ve Frananger’e dalar ama Thor’dan kaçamaz.

                Balder’in intikamı alınana kadar Loki’ye işkence yaparlar. Kendi oğlu Narfi’nin bağırsakları ile bağlanan Loki’nin bağırışları yeryüzünü sallar. Artık Loki her yerde ölüm ve savaş olana kadar serbest kalamayacaktır (Ragnarok zamanı).

                Balder’in Ragnarok’un ardından yeni dünya ile yeniden doğacağına inanılmaktadır.

Hakkında kutsalsozluk

Şuna da bir bak

FRİGGA – SEVGİNİN VE EVLİLİĞİN TANRIÇASI

     Frigga (ayrıca Frig olarak da bilinir) İskandinav halkının Kraliçesi ve diğerlerininde kraliçesidir. Odin’in …

Bir Cevap Yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara