Cuma , Temmuz 3 2020
Ana sayfa / Mitoloji / Mitoslar / İskandinav mitosları / İskandinav tanrıları / HEİMDALL: ASGARD’IN KORUYUCUSU

HEİMDALL: ASGARD’IN KORUYUCUSU

                 Mitolojide; Heimdall genellikle Aesir’in gözlemcisi ve Bifrost’un koruyucu tanrısı olarak bilinir. Ama ona biçilen bu rol dışında en önemli gücü bilgiye sahip değilken bile bize verilen görevlerin ve Atalarımızın mirasına sahip çıkmamızın ne denli önemli olduğunun bilincinde olmasıdır. Heimdall’ın hakkında kaynaklarında cevaplayamadığı en önemli soru ise onun Aesir veya Vanir olup olmadığıdır. Bazı kaynaklar onu Odin’in oğlu bazıları ise peygamber Vanir olarak anlattılar.

Ayrıca Heimdall’ın çeşitli isimleri de vardı:

Hama (Anglo-Saxon), Heimdall, Rig / Rigr (King),  Hallinskidi (Ram), Vindler (Protector from the wind), Gullintanni (Golden Teeth), White god, Guardian of the gods, Guardian of the Bifrost, Watchman of the gods, Shining Ase, Son of Nine Mothers, Foe of Loki, Seeker of Freyja’s Necklace.

Heimdall ve diğer tanrılar arasındaki en büyük fark ise onun 9 annesinin olmasıdır. Bir yazıda kendisi;

Belli bir kişi, günlerce doğmuştu.

Güç arttıkça,

Tanrıların yarışı;

On dokuz kişiyi taşıyordu, zarafet dolu bir adamdı.

Dünyanın kenarında dev eşler.

Mısraları ile anlatılırdı.

             Elimizdeki isimler Gjalp, Greip, Eistla, Eyrgjafa, Ulfrun, Angeyja, Imdr, Atla ve Jarnsaxa olarak biliniyor. Başka bir söylenti de ise bu isimlerden sadece birisinin onun annesi diğerlerinin ise kız kardeşleri olduğu iletilse de, bildiğimiz tek şey Heimdall’ın çok farklı şekilde yetiştirildiğidir.

       Heimdall Tanrıları Gözcüsü görevini ise sonradan üstlenmiştir. İşitme duyusu o kadar keskindi ki Midgard’da büyüyen çimlerin sesini duyabilir, Onun gözleri gece gündüz fark etmeksizin görebilir ve uykusu bir kuşun uyumasından daha kısa olurdu. Onun tanrı algısı ise en küçük ayrıntıları bile gözden kaçırmamasını ve hisleri ile doğru kararlar alabilmesini sağlıyordu.

         Ona verilen isimleri dikkatli incelediğimizde ise Heimdall ile Freyja arasında güçlü bir bağ olduğunu da söyleyebiliriz. Çünkü Loki Brisingamen’i çaldığı zaman Heimdall eşyayı Loki’den kurtarır ve Freyja’ya teslim eder. Bunu neden yaptığı ise aralarındaki bu bağlantının aşk olabileceği ya da bu eşyanın Heimdall’ın nöbeti esnasında çalınması ve kendini sorumlu hissetmesinde kaynaklandığı söylenir.

         Hemdall’ın Loki’yi saplantı haline getirdiği bilinir. Zaten Ragnarok sırasında birbirlerini öldürmüşlerdir. Heimdall’ın Loki’ye karşı durmasının sebebi ise Asgard’ı yok etmek istemesidir. Çünkü kendisi kurallara fazlası ile bağlıdır ve onun görevi Asgard’ı gözlemlemek ve korumaktır. Loki’nin taşa bağlandığı olaylara kadar Heimdallr’ın Asgard’a ve Aesir’e verdiği söz gereği Loki’yi de koruduğunu unutmamak lazım.

           Her an uyanık olan Heimdallr elindeki Gjallarhorn ile birlikte Asgard’ı gece gündüz izlemeye devam ediyor. Ta ki kozmosun yok edileceği son savaş olan Rangarok sırsında Gjallahorn’dan çıkacak sese kadar.

Hakkında kutsalsozluk

Şuna da bir bak

FRİGGA – SEVGİNİN VE EVLİLİĞİN TANRIÇASI

     Frigga (ayrıca Frig olarak da bilinir) İskandinav halkının Kraliçesi ve diğerlerininde kraliçesidir. Odin’in …

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara