Pazartesi , Şubat 24 2020
Ana sayfa / Mitoloji / Mitoslar / İskandinav mitosları / İskandinav tanrıları / LOKI: DÜZENBAZLIK, SİNSİLİK VE KÖTÜLÜK TANRISI

LOKI: DÜZENBAZLIK, SİNSİLİK VE KÖTÜLÜK TANRISI

 

     Devler ve Asgardlılar arasında yapılan savaşta yetim kalan ve  Odin tarafından merhamet gösterilerek, yetim olarak aileye kabul edilmiştir. Aslen adları Laufey ve Febaut olan 2 devin  çocuğudur. Odin onu Thor ile eş görmüş ve beraber kardeş olarak büyümelerini istemiştir. Ama içindeki anlamladıramadığı öfke ve taht isteği onu iyice kurnaz bir hale döndürmüş ve bir yetim olduğunu öğrenmesi ile de kötülük tanrısı olarak İskandinav mitolojisindeki yerini almıştır.

          Aslında Loki karşımıza sinsi, düzenbaz, kurnaz bir karakter olarak çıksa da, kardeşine olan sevgisi zor zamanlarda onun yanında yer almasını sağlamıştır. Loki için Tanrıların tek ve gerçek düşmanı kendisidir. Çünkü hepsini alt edebilecek güce ve kudrete sahip olduğunu düşünür. Ragnarok günü geldiğinde tanrılara karşı savaşacak ordulardan birini de kendisi yönetmektedir. Heimdall’ın baş düşmanıdır .

       Loki’nin ona sadakat ile bağlı olan eşi Sigyn’den Nari adında bir çocukları olmuştur. Ama aklı fikri düzenbazlık ve kaçamakta olan Loki’nin dişi dev Angrboda’dan olan 3 çocuğu daha vardır. Fenrir, Jörmungadr ve Hel.

          Loki’nin en önemli kabiliyetlerinden biri de şekil değiştirebilmesidir. Yaşayan her türlü canlının şekline bürünebilen Loki bu özelliğini özellikle Thor’u kandırmak için kullanmıştı.

          Her şeye rağmen Loki birçok kez tanrılara yardım etmeyi de ihmal etmedi. Mesela bir inşaatçı kılığında Asgard’a gelen bir dev Odin’e 1,5 sene içerisinde şehrin etrafını düşmanlara karşı korunaklı olması için duvar ile örebileceğini ama karşılığında karısı Frejya’yı istediğini söylemişti. Odin nasıl olsa duvarı 1,5 sene içinde tamamlayamaz diye düşünüp teklifi kabul etmişti. Ama devin büyülü bir gücü vardı ve duvarı tamamlayacaktı. Loki bunu anladığı zaman kendini kısrağa döndürüp duvarı daha da uzattı ve duvarın tamamlanmasını engelledi. Ve ileryen zamanda Odin’e doğum gününde 8 bacaklı adı  Sleipnir olan bir at hediye etti.

             Loki, Odin’in oğlu Balder’in ölümünden sorumlu olduğu olduğu için iyice dışlanmış buda onu yalnızlık içine itmişti. Onu cezalandırmak için katledilen 2 oğlu için yas tutuyotdu. Her geçen gün diğer tanrılara karşı içindeki intikam hissi artıyordu. Bu nefretin sonucu Ragnarok gününde ortaya çıkacaktı.

               Loki’ini büyüleyici kişiliği asırlar boyu insanlığı etkilemiştir. İskandinav insanları onu her zaman takdir etmiş ve onun hakkında bolca eser üretmişleridir. Mesela 1950’de Danimarka’nın Snaptun şehrinde bulunan bıyıklı yüz tasviri olan sabun taşı gibi.

               Sonuç olarak Loki ve Thor’un arasındaki savaş kıyamet gününe kadar devam edecek ama Loki kendisi dışında başka kimsenin ailesine zarar vermesine izin vermeyecektir.

Hakkında kutsalsozluk

Şuna da bir bak

FRİGGA – SEVGİNİN VE EVLİLİĞİN TANRIÇASI

     Frigga (ayrıca Frig olarak da bilinir) İskandinav halkının Kraliçesi ve diğerlerininde kraliçesidir. Odin’in …

Bir Cevap Yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara