Pazartesi , Nisan 6 2020

THOR: SAVAŞ TANRISI

   Odin ve Fjörgyn den doğma, yıldırımların efendisi, ulu ve güçlü savaşçı  tanrı THOR..

     İskandinav mitolojisinde tanrıların en cesuru olarak kabul edilirdi. Bu cesaretini ve gücünü 9 diyarı korumak için kullanırdı. Özellikle de Midgard’da yaşayan insanlığı… Çünkü İskandinav mitolojisi bu kadar yeteneklere sahip iken ölümlü olabilen tanrılardan oluşurdu.

       Thor tanrıların en güçlüsü olmasına rağmen, en zekisi ya da en akıllısı değildi. Çünkü çoğu zaman Loki’nin yaptığı zekice planları çoğu zaman kaba kuvvet ile çözebilmiştir. Bu da Thor’u öfkeli bir karakter haline getirmiştir. Thor öfkesini çekici Mjölnir eline alıp kıvılmcımlar ve şimşekler şaçıp, yüksek sesle nağralar atarak çıkarırdı.

        Bu ise devlerin korkmasına sebep olurdu. Thor devlere karşı savaşmayı severdi, çekici Mjölnir, güç kemeri Megingjöro ve demir eldivenleri Jarnggreipr ona savaş esnasında büyük avantaj sağlardı.

        Thor’u bu kadar sevilen bir karakter yapan özelliklerinden biri ise savaşmadığı zamanlarda ailesine ayırdığı vakittir. Thor’un eşi Sif’den olma erkek çocukları Magni ve Modi, Jornesaxa’dan olma kız çocuğu Thrud ile Asgard’ın en büyük evi olan 540 odalı Bilsnirkir’de yaşam sürmektedirler.

         Thor denlince akla gelen en önemli eşya ise onun çekici Mjöllnir dir. BU çekiç dağları yıkabilir, yıldırım gönderebilir, insanları ve hayvanları canlandırabilir, doğum ve ölüm törenlerinde kullanılır kısacası Thor’un ve Asgard’ın gücünün temsil etmektedir.

           Tanrılar ne kadar yüce güçlere sahip olsalarda seyahat için araca ihtiyaçları vardı. Thor’un ihtişamlı arabasını çeken 2 keçi vardır. Adları Tanngrisnir ve Tanngniost idi. Midgard’daki insanlar gökyüzünden gelen tekerlek sesini duyduklarında, gökyüzünden gelen kıvımcımları gördüklerinde Thor’un geldiğini anlarlardı. Keçilerin arabayı çekmek dışındaki en önemli özellikleri ise Thor’un uzun seyahatlerinde yemek görevi görmeleriydi. Thor acıktığında keçileri pişirir ertesi gün çekici ile onları yeniden hayata döndürürdü.

  Bu keçiler sayesinde Thor iki tane sadık hizmetçiye sahip olmuştur. Thialfi ve Röskva Thor’un seyahatlerinden birinde kapılarını bu yüce tanrıya açmışlardır. Thor’da buna karşılık keçi etini bu iki kardeşle cömertçe paylaşmıştır. Kardeşlerden biri etin lezzetine dayanamayıp kemiğin iliğine kadar yemiştir. Ertesi gün Thor keçisini canlandırdığında sakat olduğunu fark etmiş ve kızmıştır. Bu iki kardeşi sarayına götürerek hizmetkârı yapmıştır.

        Thor’un günümüze yansıyan en çok bilinen etkisi ise Türçede Perşembe anlamına gelen Thursday kelimesidir. Çünkü bu keline Thor’s day den türemiş ve günümüze bu şekilde evrimleşmiştir.

         Bir efsaneye göre bu güçlü tanrıya en büyük dersi de doğa vermiştir. Hikâyeye göre bir Kral Thor’u aşağılamak için ona 3 tane görev verir. Birinci görevde 1 boynuz dolusu bira içmesini ister. Thor bu görevi çok kolay bulsa da ne yazık ki başaramamıştır. 2. görevde ise bir kedinin ön ayaklarının kaldırılması istenir, Thor bu görevi başarır ama hayatında hiç bu kadar zorlanmamıştır. 3. görevde ise yaşlı bir kadınla güreşmesi istenir. Thor bu görevi ukala bir şekilde yapabileceğini söylemiş ama bu dövüşün sonu da Thor’un yenilgisi ile sonuçlanmıştır. Thor kendini aşağılanmış hissetse de gerçeği öğrendiğinde bu his yerini öfkeye bırakmıştır. Kral 1. görevde boynuzun ucunu denize bağlamıştır. Kim olursan ol Dünya daki tüm denizleri içemezsin. 2. görevde dövüştüğü aslında Midgard’ saran yılandır. Kimse bu kadar büyük bir yılanı kolayca kaldıramaz. 3. Görev de ise İskandinav mitolojinde var olan 3 cadıdan biri olan geçmiş cadısıdır. Hiç kimse geçmişi yenemez. Thor Kralı öldürmek istese de kral havaya karışarak kaybolur. Thor ise Kral olma yolunda artık çok önemli derslere sahiptir.

         Thor’un ölümü ise Ragnarok gününde Loki’nin çocuğu Jormungard yani Midgard yılanı ile yaptığı efsanevi dövüş ile son bulacaktır. Bu amansız kavgayı Thor kazansa da aldığı yaralar onu çok zayıf düşürmüştür ve ne yazık ki iyileşememiştir.

Hakkında kutsalsozluk

Şuna da bir bak

FRİGGA – SEVGİNİN VE EVLİLİĞİN TANRIÇASI

     Frigga (ayrıca Frig olarak da bilinir) İskandinav halkının Kraliçesi ve diğerlerininde kraliçesidir. Odin’in …

Bir Cevap Yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara