Cuma , Ekim 22 2021
Ana sayfa / Diğer / Mitolojik bitkiler / ADAM OTU (MANDRAGORA)

ADAM OTU (MANDRAGORA)

       Seneler boyu adam otu adı verilen bitki büyü ve sağlık alanında kullanıldığı söylenmektedir. Söylemlere göre bu otun kökü 20 senede  1 metreye erişirmiş. Adam otu bitkisinin insana dair belirgin özelliklerinden biri ise bu otun hem dişisi hem de erkeği varmış. Bu bitkiyi kökünden ayırmak çok tehlikeli ve meşakkatli bir işmiş.

          Adam otu bitkisini kökünden koparmak  için farklı farklı rivayetler vardır. Onlardan bir tanesi ise şöyledir:  köylü bir adam köpeğinin ipini köke sıkıca bağlamış. Bu hikayede şöyle bir ayrıntı söz konusudur burada ki adam otu bitkisi dişi olarak betimlenmiştir. Boynu köke sıkıca bağlanmış olan köpek elinde et bulunan sahibi tarafından çağarılırken, adam otunu kökünden sökmeye çabalarmış.  Bu dişi olan adam otu bitkisi; bir erkek tarafından topraktan çıkarılmıştır. Dişi adam otu bitkisinin üstünden sadece erkek kişilerin üstesinden gelebileceği söylenmiştir.

Başka bir söyleme göre ise , adam otu kökünü yerinden oynatan köpeğin  adam otu tarafından eziyete uğrayarak cinsiyet değiştirdiği söylenir.  Daha öncede belirttiğimiz gibi adam otu bitkisi sağlık alanında uzun seneler kullanılmıştır. Bu bitkinin kısırlığın çözümü olduğu ve  cinsel tutkuyu  arttırdğı söylenmiştir.

Adam otu topraktan çıkarılmaya çalışıldığında acı çığlıklar atarmış. Bu çığlığa şahit olan kişiler ise ya ölür ya da akıllarını yitirirlermiş. Adam otunu topraktan ayırmak ve ona sahip olmak  isteyenler köpek kullanırmış. Her seferinde bu plan işe yaramamıştır elbette. Köpeklerin kıvranarak öldükleri de söylenir. Adam otunun çığlıklarını örtmek için ise teneke çalındığı söylenir.

Adam otu bitkisi tarlada ikiz olarak çıkarsa, şetani bir gücü olduğuna inanılırdı. Halkın bu bitkiyi et yiyen aç hayvanları yakalamak ve onlardan korunmak için de tarlalarına diktikleri söylenir.

Roma ve Yunan dönemlerinde büyücülerin sık sık kullandığı bir bitkidir. Günümüzde ise ağrı kesici özelliği ile faydalanırız.

Niccolo Machiavelli’nin ‘’Adamotu’’ adlı eserinin ismi ise bu bitkiden gelmektedir.  Bu oyunda, yaşadığı dönem Floransa toplumunun ikiyüzlü ahlak anlayışını, din adamlarının sahtekârlıklarını komedya türünde ve ‘üç birlik kuralı’ ile işlemiştir.

Hakkında kutsalsozluk

Şuna da bir bak

CLYTİE VE LEUCOTHOE (AYÇİÇEĞİ, GÜNEBAKAN VE SIĞLA AĞACI)

              Clytie ve Leucothoe iki kardeş İran prensesidir. Clytie …

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis