Cuma , Ekim 22 2021
Ana sayfa / Mitoloji / Mitoslar / ANTİK MİTOLOJİDE EJDERHALAR VE EJDER KRALLARI

ANTİK MİTOLOJİDE EJDERHALAR VE EJDER KRALLARI

     Dünyadaki hemen hemen her antik kültürde ejderha ile ilgili farklı hikayeler ile karşılaşırız. Ejderhalar, atalarımızın inançlarında, iyi ve kötünün tasvirinde önemli bir rol oynadı ve bu canlılar çeşitli şekillerde ve farklı özellikleri ile tasvir edildi. Ejderhalar Doğu ve Batı ejderhaları olmak üzere iki gruba ayırabiliriz ve iyi ve kötü yaratıklar olarak 2’ye ayırarak kabul edebiliriz.

     Eski Çin Mitolojisinde Ejderhalar; antik Çin’de ejder imparatorun sembolü haline gelen son derece önemli bir yaratıktı. Eski Çinliler ejderhaların hava ve suyun kontrolünde olduğuna inanıyorlardı. Bu canlıların, okyanus, sel, kasırga ve fırtınaları manipüle edebildiği söyleniyordu. Çin ejderhasının, bilgelik, güç ve şans getirdiği söylenen iyi huylu bir yaratık olduğuna inanılıyor. Onların iyiliği ve kötülüğü önlemek, masumları korumak ve herkese güvenlik getirmek ile ünlenmişlerdi. Çin’de Yeni Yılın geleneği ve kutlanması, Nien adlı bir ejderha ile adlandırılır.

     İngiliz ve İskandinav mitolojisinde ejderhalar; İngiliz Adaları ve İskandinavya’da, ejderhalar sıklıkla kanatsız yaratıklar olarak tasvir edildi. Dünyanın bu yerinde, ejder öldürmek çok zor olan daha kötücül bir yaratık olarak tasvir edildi. Batı ejderhası kanatsızdı ve karanlık yerlerde ya da hazineleri koruduğu kuyularda yaşıyordu. Zehirli ateş nefesi nedeniyle ejderhaya yaklaşmak neredeyse imkânsızdı. Ejderhayı öldürebilen genç prensler yeni kral olarak seçilir ve güzel prensesi eşi olarak hak ederdi. Bir ejderin başı, Vikinglerin en ünlü sembollerinden biriydi. Viking ejder, bir çok yönden, Norveçli tanrı Thor ile savaşan efsanevi bir deniz canlısı Midgard Serpent’in temsilcisiydi. Vikings’in büyük ejderhalarla gemileri inşa etmesinin nedeni, düşmanlarını mümkün olduğunca uzakta korkutmak istemeleriydi. Dokuz farklı Çin ejderhası vardır ve çoğu büyük bedenler sahip uzun kafalı yılan beolarak tasvir edilen yaratıklardı.

      Ejderhalar hakkındaki antik ve modern hurafeler; Antik çağlarda ejderhayla ilgili birçok batıl inanç olduğu bilinmektedirve şaşırtıcı bir şekilde bugün bile bu hurafeler devam etmektedir. Örneğin, ejderhanın kanı, bir kişinin geleceğe bakma imkânı tanıyabilecek özelliklere sahip olduğuna inanıldı. Öte yandan, bir şövalye kılıcının ucunu ejderin kanına batırıp düşmanını onunla bıçakladıysa yaranın hiçbir zaman iyileşmeyeceği söylenir. Ejderha dişlerinin ona sahip olan kişiye bol şans getirdiği düşünülüyordu. Ejderha, dünyanın pek çok yerinde güçlü bir sembol olarak varlığını sürdürdü ve sürdürmeye devam edecektir.

Hakkında kutsalsozluk

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis