Cuma , Ekim 22 2021
Ana sayfa / Bilimkurdu / Bilim / ASKERİ BİLİMİN HAYATIMIZA KATTIĞI 5 ÖNEMLİ İCAT!

ASKERİ BİLİMİN HAYATIMIZA KATTIĞI 5 ÖNEMLİ İCAT!

Süper Yapıştırıcı:  Dr. Harry W. Coover 1942 yılında Kodak firmasında kimyager olarak çalışmaktaydı. Ekibi ile tüfeklerin nişan ve dürbünlerini daha hafif ve dayanıklı hale getirmek için çalışıyordu. Coover’ın icat ettiği madde, siyanoakrilat türü bir maddeydi ve hava ile temasa geçtiği an plastik bir maddeye dönüşüyor ve her yere yapışıyordu. 951 yılında bu sefer Jet uçaklarının pilot kabinlerini kapatmak için malzemeye ihtiyaç duyulduğunda bu proje yeniden ortaya çıkmış ve yine sonuç alınamamıştı. Ama bu sefer Covver bu yapıştırıcının kendi başına muhteşem bir icat olduğunu fark etti ve hemen patentini alarak 1958 yılında piyasaya sürdü.

Kadın Pedi: Günümüzde kadınların vazgeçemediği ürünlerin başında gelen Pedlerin hikayesi ise çok ilginçtir. 1914 1. Dünya Savaşı sırasında John A. Kimberley 1872 senesinde kurduğu firmasında hijyen üzerine ürünler geliştiriyordu. Amerikan hükümeti ise savaş sırasında askerler yaraladığı zaman kan kaybını durduracak ve aynı zamanda onların açık yaralarının mikrop kapmasını önleyecek bir çözüm arıyorlardı. Ve bu çözüm Kimberley’den geldi. Ürettiği ürünün sadece savaş yaraları için kullanılmayacağını fark ettiği zaman ise hemen fabrika kurup hem kadın pedi hem de çocuk bezi için üretime başladı.

Çay Poşeti: İlk olarak A.V.Smith tarafından İngiltere de patenti alınmış olsada  bu adamın poşet çay hakkında tek bilgisinin olmadığı düşünülür. 1904 yılında kahve tüccarı Thomas Sullivan tarafından ilk olarak ipek bezlere sarılıp satılmaya çalışılsa da başarılı olamamıştır. 1. Dünya savaşı sırasında ise cephede ki askerlerin kendilerini evde hissetmeleri ve çayın sıcaklığını hissetmeleri amacıyla bu proje geliştirilmiş savaş sonrası ise yaygın hale gelmiştir. İngiltere de ve Amerika da poşet çaylar ilk başta bu minik poşetten çıkarılıp demlenirken daha sonra üşengeç kullanıcılar tarafından direk sıcak suya katılmıştır. Ve poşet çayın evrimi başlamıştır.

Kan Bankası: Kan naklinin Mısır antik çağlarında bile hastaları iyileştirmek amacı ile kullanıldığı düşünülür. Ama asıl problem ise insandan kanı aldıktan sonra muhafaza edilememesidir. 1. Dünya savaşı sırasında büyük yaraları olmamasına rağmen kay kaybından ölen insanların sayısının artması Dr. Oswald Robertson’u kafasının çalışmasına sebep olmuştur. 2 sene boyunca yaptığı çalışmalar sonucunda sodyum sitrat kullanarak hastasında aldığı kanı 28 gün muhafaza edebilmeye başardı. Kan nakli için önemli bir konu ise kan grubuna göre çeşitli tetkiklerin yapılmasıdır. Bu kanu hakkındaki çalışmalar ise 1940 yılına kadar devam etmiştir. Oswald’ın bu icadı ile 10000 lerce askerin hayatını kurtardığı söylenir.

Mikrodalga Fırın: II. Dünya Savaşı sırasında, askeri amaçla yapılan radar vakum tüpleri araştırmalarını gerçekleştiren Dr. Percy Spencer, mikrodalganın kazara cebindeki çikolatayı eritmesi üzerine yiyecekleri ısıtmak amacıyla kullanılabileceğini keşfetti. Yaptığı çalışmalarda, yiyeceklerin metal bir kaba koyarak, yüksek frekanslı radyo dalgalarının belirli türdeki molekülleri hareket ettirdiğini ve bu moleküllerin hareketi sonucu oluşan ısının yiyecekleri ısıttığı gördü. Yalnızca yiyecekleri ısıtacak kadar gücü olan mikrodalgalar, moleküler ya da genetik yapısını değiştirmiyor veya maddeyi radyoaktif hale getirmiyordu. Yüksek maliyeti sebebiyle ilk başlarda oteller ve hastanelerde kullanılmaya başlanmıştır. 1970 yılında ise evlerimize girmeye başlamış ne kadar da yiyecekleri eşit oranda ve istenilen sıcaklıkta ısıtamasa da vazgeçilmez olmayı başarmıştır.

Hakkında kutsalsozluk

Şuna da bir bak

NE KADAR YAŞAYACAĞNIZI SÖYLEYEN KAN TESTİ PİYASAYA GİRMEK ÜZERE!

     İngiltere’de piyasaya sürülmesi beklenen ve testi yaptıran kişinin ne kadar yaşayacağını söylediği iddia edilen …

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis