Cuma , Ekim 22 2021
Ana sayfa / Mistik 5N1K / Tuhaf eşyalar / BEREKET ELİ – HAMSA

BEREKET ELİ – HAMSA

     Hamsa, genel olarak Tanrı’nın elini temsil eden, aynı zamanda kötü göze karşı korunmak için muska olarak taşınan manevi olarak çok güçlü olan bir semboldür. Sembolün Yahudi, hıristiyan ve Müslüman inanışları içerisinde kendine yer bulmuştur. Bu yüzden de Hamsa figürünün nerden geldiğini araştırmak kolay değildir.

     Açık bir avucun içinde göz olarak tasvir edilen sembol bazı bilim adamları tarafından pagan kökenli olduğu ve daha sonraları dinler tarafından benimsenmiş olduğunu öne sürmektedir. Hamsa figürünün Mezopotamya’dan, antik Mısır’dan yada Cartage’den gelmesi mümkündür. Tanrı ve,veya tanrıçalara dua etmek ve kendi için bir şey istemek için bir araç olarak kullanılmıştır.

     Bu figürün gücü koruyucu olması ve her inançta kendini var edebilmiş olmasıdır. Bu sembolü hayatında barındıran insanların mutluluk, şans, sağlık ve iyi bir servete kavuşacağına inanılır. Kötü gözlere ve kıskançlığa karşı koruma sağladığına inanılır.

     Tarihte bildiğimiz üzere insanlara afet, hastalık, felaket, hatta ölüme sebep olacak doğaüstü güçlerin varlığına inanılır. Bu inanç sadece az gelişmiş toplumlarda değil batı inançlarında da oldukça popülerdir. Ve bu kötülüğe sahip olan güçler Dünyanın her yanında insanları korkutmuştur. Bu nedenle korkulan güçlerden kendini korumak isteyenler bu sembole sıkı sıkıya bağlanmıştır. Bu tarz tılsım ve eşyalar Kuran’da yasaklansa da bu figürü bileziklerde, kolyelerde, kapı girişlerinde vb alanlarda fazlasıyla görmeniz mümkündür.

     Hamsa sembolü özellikle Yahudiler ve Müslümanlar arasında popülerdir. Fatma’nın eli(Hz. Muhammed’in kız kardeşi) ve El-Şeyh’in( musa^nın kız kardeşi) önermesi gibi tasvir edilir ve muskaları yaygın şekilde kullanılır. Hıristiyanlarda ise İsa’nın annesi Hz. Meryem’in eli olarak da anılır.

     Bir teoriye göre, eski Mısırlılar Isis ve Osiris’i temsil eden iki parmakla başparmakları, çocukları Horus’u içeren bir muska taşıyorlardı. Tılsım, ebeveynlerin koruyucu ruhlarını çocuğun üzerine çağırmak için kullanılıyordu. Diğer araştırmacılar, 1550 – 330 yılları arasında, Fenikeliler, başkenti Kartaca’nın koruyucu tanrıçası Tanit’i ve ay döngüsünün denetleyicisini temsil etmek için elin bir imgesini kullandıklarını iddia ediyorlar. Bazıları, Tanit’in Hera ve Athena gibi Yunan tanrıçalarından biri olabileceğini öne sürdü.

     İbranice, beş numara “hamesh”, “Hamesh” ise Tora’daki beş kitabın temsilcisi görevini almıştır. Aynı zamanda, İbranice alfabenin beşinci harfini, yani Tanrı’nın kutsal isimlerinden birini temsil eden “Het” i sembolize eder ve Yahudileri beş duyusunu Tanrı’yı ​​övmek içi kullanmaları gerektiğini hatırlatır. Bazı Sünniler, Hamsa’nın beş parmağını İslam’ın Beş Sütununu temsil ettiğine inanmaktadırlar. Bunlar; Muhammed, Fatma, Ali, Hasan ve Hüseyin’dir.

       Bu sembolün başka bir anlamı da avuç içinde buluna gözün farklı boyutlara açılan kapıların ve bu boyutlardan akan enerjinin ve varlıkların tasviri için kullanılmıştır.

Hakkında kutsalsozluk

Şuna da bir bak

VİMANALAR (ANTİK UZAY GEMİLERİ)

           Sanskritçe yazıtlarda bolca rastlanılan tanrıların gökyüzü savaşları ve bu savaşlarda …

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis