Cuma , Ekim 22 2021
Ana sayfa / Bilimkurdu / Bilimkurgu / BİLİMKURGU DÜNYASININ EN ÖNEMLİ 5 KADIN KARAKTERİ

BİLİMKURGU DÜNYASININ EN ÖNEMLİ 5 KADIN KARAKTERİ

Erkelerin egemen olduğu bilimkurgu dünyasında 1960lı yıllara kadar kadın karakterler sürekli kurtarılmaya muhtaç karakterler olarak izleyicinin önüne sürülmüş ve buda feministler tarafından tepkiyle karşılanmıştır. Gösterilen yoğun tepkilerin sonucunda yazarlar kadın karakterleri ön plana çıkarmış ve aldıkları feed backler umduklarından daha iyi olduğunu görünce bu karakterlerin sayısını arttırmış hatta erkeklerin baş rolünde olduğu hikayeleri televizyona aktarırken kadınları ön plana çıkarmaktan çekinmemişlerdir.

Bu akımın en önde gelen isimleri Jane Fonda’nın canlandırdığı Barbarelle, 1817 yılında yazdığı Frankenstein romanı ile Mary Shelly, Rocannon’un Dünyasının yazarı LeGuin, 11Nebula ve 7 Hugo ödülü kazanan Connie Williams, Vampir hikayelerine yön veren ünlü siyahi kadın yazar Octavia E. Butler,  Imperial Radch serisi ile 2013’ten bu yana Hugo, Nebula, Locus, BSFA, Arthur C. Clarke gibi ödülleri kazanmaya başaran Ann Leckie ve adını tarih sayfalarına yazdırmış bir çok kadın yazar.

Yazılan karakterler can veren en önemli 5 kadın karaktere geçelim.

ELLEN RIPLEY bilim kurgu hikayelerinde her türlü listede 1 numaraya yazabileceğiniz bu karakteri Sigourney Weaver canlandırmıştır. Başlangıçta bir erkek karakter için yaratılan bu rol Weaver’ın eline geçtiği zaman bu karakterin kendisi için yaratıldığını anlamış ve yapımcılar ile sıkı bir pazarlığın içine girmiş ve bu rolü erkeklerin elinden almıştır. Bu sayede Oscar’a bile aday gösterilmiştir. Sadece ekibindeki mürettebata değil uzaylılara gücüne ve aklını kabul ettiren bu karakter cesareti ve aklı ile Dünyayı kurtarmayı başarmıştır. Erkelerden daha üstün olan fiziksel özellikleri bu karaktere aynı bir seksapellik katmıştır.

SARAH CONNAR Sadece erkelerin değil Terminatör diye adlandırılan robotların korkulu rüyası haline gelen Linda Hamilton bu karakteri ile kadınların ne kadar gözü pek, bir o kadar akıllı ve ve ve ve ve… Sarah Connor geleceğin dünyasında aklını kullanmış ve düşmanlarını yenebilmesi için onları taklit etmek zorunda olduğu gerçeğiyle yüzyüze bırakmıştır. Bu karakteri bürünmesi onu soğuk bir anne ve ruhsuz bir kadın gibi gösterse de aslında amacı oğlunu korumak ve hatta dünyanın geleceğini kurtarmak için alınması gereken acımaz kararlarda kendini feda etmesidir. Sarah karakteri bize bir kadına asla bulaşmamız gerektiğini acımasız yollarla öğretmiştir.

DANA SCULLY Gillian Anderson’ın seçmelerdeki ciddi ve soğuk performansı dizinin yaratıcısı olan Chris Carter’ı çok etkilemiş ve aslında dizide sadece güzel bir kadın karakter olarak düşünülen Scully’i dizinin vazgeçilmez karakteri haline getirmiştir. Bu karakter dizide olaylara her yönden yeni bakış açıları getirmesi ve aldığı kararların, olayları analiz etme yeteneğinin bir uzaylı zekası boyutunda olması ile öne çıkmıştır. Scully bu dizide Mulder’ın paranormal olayları savunmasına karşın, genellikle kadınlara yüklenen batıl inanç ve saçma sapan düşünce tarzını yıkmış ve asıl akıllı ve mantıklı olan varlığın kadın olduğunu seyircilere sunmuştur. Feminizm sonrası olarak biline 90 yılların izleyicileri için rol model olmayı başarmıştır.

NİCHELLE NICHOLS kimsenin gitmediği yerlere giden ilk siyahi kadın olma özelliği ile tüm ırkçı zihniyete karşı eşi görülmemiş bir başarıya imza atmıştır. Onun için Uzay,son sınırdır. Uzay yolu dizsinde kendisine verilen rol ise gerçek hayata bir atıf olmuştur. Gerçek hayatta zencilere ve kadınlara karşı yapılan haksızlıklara rağmen tüm evren ile bağları sağlamak ile sorumlu olan iletişim subayıdır kendisi. Gemide caz müziğini temsil etmektedir. Çünkü gerçek hayatta da aynı zamanda müzisyendir. Televizyon dünyasında birçok ilki temsil eden bu güçlü karakter Kaptan Kirk ile öpüşerek televizyon tarihinde ilk ırklar arası öpüşme sahnesinin de sahibi olmuştur. Gerek gerçek hayatta gerek dizide gerekse müzik hayatında mücadelenin  be başarının tesilcisi olan bu kadına sadece şapka çıkarılır.

KATNİSS EVERDEN Son döneme erken yaşta damgasını vuran ve Jennifer Lawrence tarafından hayat bulan bu karakter fedakârlığı, aşkı, gücü ve bir kadının öfkesinin ne kadar güçlü olabileceğinin ispatıdır. Katniss karakteri kadın kahramanlara yeni bir özellik katmıştır. Buda aynı anda Yin ve Yang, kadın ve erkeğin birleşimdir. Genç kuşak bilimkurgu meraklısı kadınların sayısında ki en önemli artışlardan birisidir bu güçlü karakter. Erkeğe ihtiyaç olmayan ve erkek hiyerarşisindeki bir düzeni yıkabilecek kadar tutkulu bir kadını temsil eder. Açlık oyunları serisinde herkesin dertlerine derman olmaya çalışan bu karakter iç dünyasında ise dış dünyada yaşadığından daha büyük fırtınaları yaşamaktadır. Onu güçlü yapanda bu özelliğidir.

Hakkında kutsalsozluk

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis