Cuma , Ekim 22 2021
Ana sayfa / Mitoloji / Mitoslar / Maya mitosları / Maya tanrıları / CANAZOTZ : “ÖLÜMCÜL YARASA”

CANAZOTZ : “ÖLÜMCÜL YARASA”

     Çin kültüründe yarasa kötü şans olarak adlandırılırken , Avrupa da ise yarasa şeytanı temsil ettiği için korkulan bir varlıktır. Maya dilinde Camazotz ‘ölümcül yarasa’ anlamına gelir. Camazotz anlamı gereği ölüm, kurban etmek ve gece kelimeleriyle ilişkilendirilmiştir. Vampir tanrısı genellikle kurbanı ve bıçağı tutarken tasvir edilmektedir.Mayalar onu ölüme hizmet eden ve alacakaranlığı yöneten korkunç bir tanrı olarak görürdü. İnsanların kendisini rahatsız etmemesi için kanlı mağralarda veya karanlık meskenlerde yaşardı.

     İlk başlarda, kolomb öncesi kültürlerde yarasalar şeytan ile ilişkilendirilmezdi. Onların daha güçlü varlıklar, ruhlar hatta tanrılar olduğuna inanılıyordu. Örnek olarak , Veracruz’un Tajin Columbus öncesi taş heykellerinde vampir yarıkları tanrı olarak tasvir edilmiştir , epik efsanelerde ve yaratılış kitabında “Popol Vuh” olduğu gibi.

       Bir hikâyede, bir “ölüm sopası” olan Camazotz yeraltı dünyasına giren, ikiz kahramanlarından birinin başını alır ve bu kafa daha sonra ritüel top oyununda kullanılır.Örneğin Pre-Columbian kodekslerinin çoğunda, Codex Borgia, yarasalar (insan formuna ya da kişiliğe sahip olmak gibi), insan kurbanına karışmış olarak tasvir edilmektedir. Zotzil Maya inanışlarının pek çoğunun içerisinde bir tanesi çok önemlidir, Güney Meksika’daki merkezi Chiapas yaylalarının bir yerli Maya halkı, çünkü bu insanları kökenini açıklayabilmiştir. Kendilerini yarasa adam anlamına gelen ‘Zotzil uninic’ olarak adlandırmışlardır. Bu insanların kökenleri hakkındaki hikayeler ise, Atalarının geçmişte yarasa taşı keşfettiklerini ve bu taşı tanrıları olarak kabul ettikleri iddia etmektedir.

      Orta Amerika’daki mayaların inanışları ise yarasa figürünü yeraltının bekçisi ve düşmanlara karşı güçlü bir kuvvet olarak tasvir eder.Bir efsaneye göre ikiz kahramanlar yetenekli top oyunculadır. Bir gün Xibalba’nın efendileri, Maya mitolojisinde yeraltı dünyasını yöneten Maya Ölüm Tanrıları, yeraltı dünyasında bir yarışma düzenlerler. En iyi top oyuncularını bir araya getirdiler. Kahraman ikizler ise bu yarışmayı babalarının ölümünün intikamı almak için büyük fırsat olarak gördüler.

       İkiz kahramanlar verilen tüm testlerden başarıyla geçtiler. Soğuğun evinde hayatta kaldılar, Jaguarların evinden kurtuldular ve Ateşin evinden zarar görmeden geçtiler.Ama yarasalardan biri İkizlerin birinin kafasını koparınca yarasaların evinde problemler baş gösterdi. Xibalba’nın efendileri İkizin başını yarışma ödülü olarak aldılar, ancak diğer ikiz şans eseri başı kardeşine geri döndürmeyi başardı ve hayatını kurtardı.

Hakkında kutsalsozluk

Şuna da bir bak

OSİRİS

          Geb ve Nut tanrılarının 4 tane çacuğu olduğu bilinir. Set, …

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis