Cuma , Ekim 22 2021
Ana sayfa / Diğer / Mitolojik yemek tarifleri / DEMETER’İN JÖLELİ ÜZÜM TATLISI

DEMETER’İN JÖLELİ ÜZÜM TATLISI

Asma (Vitis vinifera L.), ılıman kuşak bitkisi olup dünya üzerinde 30o – 40o kuzey ve güney enlemleri arasında yetişir.Yabani olan bitkinin; meyvelerinin taze veya kuru olarak tüketilmesi, şarap yapımında kullanılması nedeniyle M.Ö. 6000’den sonra kültüre alındığı tahmin edilmektedir. Yapılan araştırmalar çekirdek kalıntılarının, alkollü içki yapımı sonucu sıkma artığı olarak toplu halde bulunduğunu kanıtlamaktadır. Radyokarbon tekniği ile yaşları belirlenen toplu haldeki çekirdekler; şarabın günümüzden 10.000 yıl önce bilindiği ve imal edildiğini göstermektedir.

1 M.Ö. 2400’lerden kalan Mısır hiyerogliflerinde üzüm yetiştiriciliği ve şarap yapımı tasvir edilmektedir. Şarabın tedavi değeri de uzun zamandır bilinmektedir. Hipokrat, Plinus, Galen, şarabı birçok hastalığın tedavisinde kullanmışlardır.

Anadolu’da asmanın tarihçesi incelendiğinde, kayıtlı bilgilerin Anadolu’da medeniyet ile başladığı görülmektedir. Şarabın tarihi daha eski olmasına rağmen şarap kültürünün başlangıcının Hititler zamanında olduğu düşünülür. Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenen Hititler’den kalma M.Ö. 3000’lere ait som altından yapılmış şarap sürahisi ve ayaklı şarap kadehi, bulunmuş en eski şarap kabıdır (Resim 1). Kültepe’de bulunan M.Ö. 1750’den kalma Koçbaşı şeklindeki içki kapları ise kutsal törenlerde şarap sunumunda kullanılmıştır.

 

MALZEMELER

  • 250 gr yeşil üzüm
  • 250 gr kırmızı üzüm
  • 1 paket limon aromalı jöle
  • 1 paket vanilyalı puding
  • 80 gr eritilmiş beyaz çikolata
  • 1 paket damla sakızlı vanilya
  • 2 su bardağı süt
  • Ayçiçek yağı

 

 

HAZIRLANIŞI

Üzümleri yıkayıp ikiye kesin. Jöleyi paketteki tarife göre hazırlayın. İçine üzümleri ekleyip karıştırın. Ortası delik silikon kalıbı ayçiçek yağı ile çok hafif yağlayın. Üzerine üzümlü jöleyi ekleyin. Buzdolabında donması için bekletin. Pudingi 2 su bardağı süt ile pişirin. Ocaktan alıp üzerine 1 paket damla sakızlı vanilya ve beyaz çikolatayı ekleyip karıştırın. Hafif ılındıktan sonra jölenin üzerine döküp yayın. Buzdolabında donuncaya kadar bekletin. Ters çevirip servis yapın.

 

AFİYET OLSUN!

Hakkında kutsalsozluk

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis