Cuma , Ekim 22 2021
Ana sayfa / Mitoloji / Mitoslar / İskandinav mitosları / İskandinav tanrıları / FRİGGA – SEVGİNİN VE EVLİLİĞİN TANRIÇASI

FRİGGA – SEVGİNİN VE EVLİLİĞİN TANRIÇASI

     Frigga (ayrıca Frig olarak da bilinir) İskandinav halkının Kraliçesi ve diğerlerininde kraliçesidir. Odin’in eşi, Aesir’in Kral ve Baba’sı ve Loki tarafından öldürülen ışık tanrısı Baldur’un annesi. Ayrıca Hodur ve Hermod’un annesi olabilir ve Heimdall ve Thor da dahil olmak üzere diğer tanrıçalar tarafından Odin’in çocuklarının çoğunun üvey annesidir. O, Dünya tanrıçası Jord’un kızıdır ve bu nedenle Thor’un büyük ablasıdır.

     Frigga, evliliğin tanrıçasıdır – daha doğrusu, toplum tarafından onaylanan evlilik tanrıçasıdır. Evin ve ailelerin koruyucusu ve evli kadınlar tarafından çok seviliyordu. Bu güçlü tanrıça huzurun ve aile kavramının koruyucusudur. Bu yüzden kadınlar tarafından çok sevilirdi. Kadınların mutluluk içinde yaşamasına ve çocuklarını huzurlu bir şekilde doğurmalarına yardım ederdi. Aesir’in giysilerinin yapılması için gerekli yünün yapımına yardım etti. Bulutlarda koyun yünü çektiği söylenir. Barış ve toplumsal düzenin tanrıçası olarak da bilinen Frigg liderler arasında yapılacak diplomasi toplantılarının da baş konuğu olarak davet edilirdi.

     Frigga’nın adı “sevilen” anlamına gelir ve çeşitli “evlilik”, “sevmek”, “eş” ve “sevgili bayan” anlamına gelen çeşitli Hint-Avrupa sözleriyle özdeştir. Asgard’daki salonuna “Marshlands” anlamına gelen Fensalir denir.

     Firgga, oğlu Baldur’u korumak için her canlının yanına gidip onlardan ona zarar vermemesi için yalvaracak kadar sevgi dolu ve mütevazidir. Ama ökseotunun gücünü farketmemiş ve bunu bir açık gören Loki Oğlunu öldürmeyi başarmıştır. Antik çağlarda, Güneş’in saatlerinin uzamaya başlayan Kış Gündönümünün sonu, yeni olasılıkları düşünmenin zamanıydı. İnsanlığın ve tanrıların kaderini dokuyan mihverinde oturan tanrıça Frigga, her yılın başlangıcı ile ilişkili tanrıçadır. Yılın en uzun gecesi olan Yılbaşı gecesine Kuzey Avrupa’da “Anne Gece” adı verildi; çünkü o gece karanlığında Frigga tanrıça çok hoş ve “ışıltılı” olan Baldur’u doğurmak için uğraştı. Onun efsaneleri ‘Güneş Tanrısı’ Senfonisinde ölümsüzleştirildi.

     Frigga Tanrıların gücünün sınırsızolduğu bir dönemde en az onlar kadar güçlü bir tanrıçaydı. Bunun sebebi gücünü sevgiden, güvenden vesadakatten alıyor olmasıydı.

      Kuzey tanrıçası Frigga, sezgisel doğamızla bizi birbirimize bağlayan ve geçişler yapmak ve yeni başlangıç ​​yapmak için bize yardımcı olan bir tanrıçadır. Ve sevgi ve kehanet tanrıçası olarak, Frigga hayatlarımızı ruhsal benliklerimizle uyumlu tutmaya yardımcı olur.

Hakkında kutsalsozluk

Şuna da bir bak

LOKI: DÜZENBAZLIK, SİNSİLİK VE KÖTÜLÜK TANRISI

       Devler ve Asgardlılar arasında yapılan savaşta yetim kalan ve  Odin tarafından merhamet …

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis