Pazar , Haziran 13 2021
Ana sayfa / Mitoloji / Mitoslar / İskandinav mitosları / İskandinav tanrıları / HEL: YER ALTININ GÜÇLÜ KRALİÇESİ

HEL: YER ALTININ GÜÇLÜ KRALİÇESİ

       Yunan mitolojisindeki Hades ile aynı güçlere sahip olan Hel ‘Sorun, Hile ve Aldatma tanrısı’ olan Loki ve dişi dev Angrboda’nın çocuklarından biridir. Hel tanrıçası ismi ve özellikleri  gereği bir çok kelimenin kökenini oluşturacak kadar güçlü bir karaktedir; Helsinki, Holstein be İngilizcedeki Hell(cehennem) kelimeleri sadece birkaç örnektir. Tanrıça Hel yeraltı dünyasının kraliçesi, kıyametin getiricisi olarak betimlenmiştir.

      Lokin’in 3 çocugundan biri olan Hel ve kardeşi Jörmüngadr. Odin tarafından çok büyük bir tehdit olarak görüldükleri için Asgard’a getirilmişlerdir. Ama Hel tüm tanrı ve tanrıçalar tarafından çok büyük bir tepki ile karşılaşmış ve ondan nefret edilmesine sebep olmuştur. Diğer yüce varlıkların Hel’den nefret etmesinin sebebi ise tüm canlılara korku yaymasıdır.

       Hel bilindiği üzere tamamen kötülükten oluşmazdı. Onun bu iki karakterinin temelleri doğum sırasında Odin tarafından anlaşılmıştı. Dogduğunda sol tarafı tamamen ölüm ve kemikten oluşurken, sağ tarafı ise güzel bir kadında olabilecek güzelliklere sahipti. Saçlarının bir tarafı siyahken diğer tarafı bembeyazdı.

     Asgard’da geçen seneler sonunda Hel buradaki yaşamından hiç mutlu değildi. Çünkü çevresindeki herkese kederini yayıyor ve kendini gittikçe yalnızlığın içinde buluyordu. Odin’e gidip burdan ayrılarak kendi mütavazi hayatını yaşamak istediğini söyledi. Odin ise Helheim denilen topraklara Kraliçe olmasını istedi. Burada hastalıktan, yaşlılıktan, savaş dışı nedenlerden dolayı ölenleri karşılaması görevini üstlenecekti.

       Tanrıça Helheim’a ulaştığı zaman bekletişinin üzerinde bir yer ile karşılaşmış ve en sonunda kendine ait bir yer bulduğuna inanmıştı. Duvardan iskeletlerin gökyüzene kadar uzandığı ama aynı zamanda gökyüzünün görüldüğü bu yerin Hıristiyanlıkta Cehennem ile tasvir edilen yerle çok alakası yoktu. Vikingler ve Norslar orayı cehennem zannederlerdi.

        Hel Helheim’a gelen ölüleri Dünyada işledikleri günahlara göre yargılardı hatta iyi bir insan olarak ölenler ödül bile alırlardı. Ama işlediğiniz günahlar doğrultusunda akla gelmeyecek cezalara ve işkencelere maruz kalır ve sonsuz bir acı içine çekilirlerdi.

        Aslında Asgard’da bile yalnız kalmak istemeyen Hel bu isteğinin gerçekleşmesinin imkansız olduğunu anlayınca içinde ki öfke artmış ve Ragnarok’ta ölüler ordusunu savaşa getirecek tanrıça olarak betimlenmiştir.

Hakkında kutsalsozluk

Şuna da bir bak

FRİGGA – SEVGİNİN VE EVLİLİĞİN TANRIÇASI

     Frigga (ayrıca Frig olarak da bilinir) İskandinav halkının Kraliçesi ve diğerlerininde kraliçesidir. Odin’in …

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis