Cuma , Ekim 22 2021

HORUS – GÖK TANRISI

     Horus adı Yunanca’dır. Antik Mısır’da “uzak” ya da “üstteki” (“saat” veya “üst” anlamına gelen “önseğinden”) tercüme edilen “Heru” (bazen Hor veya Har) olarak biliniyordu. Savaş ve gökyüzü tanrısı olarak bilinen horus Hathor il evlenmişti ancak yakın zamanda Set’in düşmanı, Ra’nın oğlu olarak anılacaktı. Çünkü Ra’dan sonra 3. Firavun olarak Mısır tarihindeki yerini alacaktı. Horus aslen Osiris ve İsis’ın tek oğludur.

     O firavunları koruyucusu ve hükümdarıdır. Horus, Yukarı Mısır (Nekhen’de Heru-ur) ve Aşağı Mısır (Horus Behedet ya da Edfu Horus) ile ilişkili olduğu için, birleşik bir ülke için mükemmel bir seçimdi. Ve bu şekilde onun bir kraliyet tanrısı olarakta anılması mümkün oldu. Bazı bilimadamları firavunları Horus’un takipçileri olarak tanımlamıştır çünkü daha sonraki firavunların sembollerinde Horus’u görmemiz mümkündür.

     Set’in Osiris’i öldürmesi ile bu iki tanrı arasındaki düşmanlık insanlığıda sıçramıştı. Set’in takipçileir ve Horu’un takipçileri arasında ki savaşın ciddi boyutta olduğu düşünülüyor. Horus’un takipçileri, Horus’un krallığın popüler bir amblemi olarak kalmasına ve Set’in kötülüğün sembolüne dönüşmesine kadar savaşmaya devam ettiler ve en sonunda kazandıkları görülüyordu. Firavun ayrıca, Firavun’u tanrı ile bağlantılı olan altın sembolü üzerinde kutsal bir şahin görüntüsü ile öne sürülen bir adı (“Altın Horus” adı olarak anılır) vardı. Ama dikkat çeken nokta bu ünvanı almadan önce Set’in Altın sembolünü almasıdır. Set Nubt’un(Altın Şehir) sahibi ifadesi yazıtlarda karşımıza çıkmaktadır.

     Bu safhada sonraki hikayeler de daha ilginç bir hal almıştır. Horus, genellikle Set’in kardeşi ve eşitliği olarak görülmüş ve aralarındaki kavganın ebedi olduğu düşünülmüştür. Bununla birlikte, Ennead’in önemi arttıkça Horus’un Osiris oğlu ve dolayısıyla Set’in yeğeni olarak atılmasıyla sonuçlandı. Bu, aralarındaki çatışmanın doğasını değiştirdi; zira Set’in yenilmesi mümkün oldu ve Horus, Mısır’ın tahtını kendi olarak talep edebildi. “Horus’un Gözü” güçlü bir koruyucu madalyondu ve parçaların parçalara bölünmesiyle (Set’in Horus’un gözünü söktüğü zamana değin), altı duyuyu (düşünce dahil) ve bir dizi fraksiyonu temsil etmek için kullanıldı.

     Mısır Tanrısı Horus genellikle bir şahin veya şahin kafalı bir adam olarak tasvir edildi. Çoğu kez Üst ve Alt Mısır’daki Çift Taç giymişti. Antropomorfik formda Horus gençliğin yan sokaklarını (Isis’in oğlu gibi) giyen hem yetişkin hem de çocuk gibi görünür. Bir Horus’un çok sayıda tasviri vardır; çocuk avcılık timsahları ve yılanlar ve “cippi” olarak bilinen tılsımlar tehlikeli hayvanlardan uzak durmak için imajıyla yazılmıştır.

     Horus ile ilgili çok bilinmeyen birkaç bilgi ile yazımı bitirmek istiyorum. Güneş ve ay onun gözlerini temsil ederdi. Ayın gökyüzünde olamdığı gecelerde Kör Tanrı olarak anılırdı. Ra ile ve ufuktan ufukta güneşin günlük yolculuğu ile özdeşleşmiştir. İki tanrı birleşerek Ra-Harakhte oldular. Güneş diskini, çift tacı, uraeus’u ve atef tacını giyen bir şahin veya şahmerdan başlı bir adam olarak temsil edildi. Osiris’in ölümünden sonra Isis tarafından büyü ile korunmuş olan Buto bataklıklarındaki kayan bir adada büyümüştür.

Hakkında kutsalsozluk

Şuna da bir bak

OSİRİS

          Geb ve Nut tanrılarının 4 tane çacuğu olduğu bilinir. Set, …

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis