Cuma , Ekim 22 2021

HUNAB KU

     Maya mitolojisinde evreni yaratan tanrı olarak bilinir. Önemi ise tek tanrılı din temsil etmesidir. Maya halkı onu mutlak olan, tüm ilahların babası ve efendisi olarak tasvir etmiş ve inanışlarını bu yönde gerçekleştirmişlerdir. İsminde geçen üç isim ‘hun’ ‘nab’ ve ‘ku’ kelimeleri sırasıyla tek olan, hareket ve veren anlamlarını içermektedir. Bu kelimelerden çıkan cümle ise ‘Size hareketi veren tek olandır.’ Yani yaratılmanız ve bu Dünya da yaşama hakkı size tek olan tarafından bahşedilmiştir.

     Mayalar binlerce yıl boyunca Teokratik düzenle yönetilmişler ve bu dünyadaki görevlerinin yaratıcıları tarafından ne zaman yaratıldıkları yani doğdukları tarihe göre belirlemişlerdir. Her canlının belli bir frekansı vardır ve insanlar bu tonlara göre yaşarlar. Müziğin temel kelimesi olan Ton buradan gelmiştir. Bu frekanslar ise farklı renklerde gösterilmiştir.

     Hunab ku ‘nun sembolü ise yaratılışla ilgili birçok sırrı içinde saklamaktadır. Dört temel ve dört ara yön olmak üzere 8 tarafa yayılan bu sembol anı zamanda dişi-erkek ve aydınlık-karanlık kutuplarınıda içinde barındırır. Bu sembol yüzyıllar boyunca farklı inanışlara ve devlatlerede hizmet etmiştir. Mesela Hristiyanlığın sembolü Haç, Hitler kullanmadan önce Hindistan da zaten var olan Svastika bunların en başında gelir.

     Tek tanrı başka bir deyişle evren yaşam ağacı aynı zamanda bilincin ve her şeyin kaynağı olduğuna inanılır. Evrenin merkezide dünyadır. Tüm kabartmalarda ve bu logo her şeyi çevreleyen olarak gösterilmiştir.

     Mayalara göre Hunab Ku ve nihai yaratıcıdıydı. Bizim güneş sistemimiz ötesindeki diğer alemler ve bu alemlere giriş kapısı olarak temsil edilirdi. Galakside var olan, olmuş ve olacak tüm bilinçler onun sayesindeydi. Mayalar gökyüzünü çok iyi inceledikleri için, onu aynı zamanda sürekli yeni yıldız doğuran ‘ana rahmi’ olarak da tanımlamışlardır.

     Maya tarihinde inanışları gereği diğer tanrıların siluetlerini bir şekilde heykellerini, çizimlerini yapmışlardır. Ama Hunab Ku ile ilgili sembol dışında başka hiçbir ize rastlanmamıştır.

     Bu evrendeki her şey sürekli değişmiştir. Mayalar, sürekli hareket halindeki evreni jagat olarak adlandırıyorlardı. Bütün evren hareket halindeyken, hiçbir şey değişmeden kalamazdı. Mükemmellik, fiziksel, değişen evrende bulunmayan bir idealdir. Öklid formları yalnızca hayal dünyasında bulunur, fiziksel dünyada yoktur. Einstein, bir fotonun yolunun, yerçekimi cisimlerine doğru yörünge eğrileri olduğu gibi doğrudan olmadığını göstermiştir. Bu Makrokozmandaki her şey birbirine itilerek birbirlerini çekerek etkileşime girdiğini göstermektedir.

     Ve bütün bunları kontrol edebilecek mutlak güç ise birtek Hunab Ku’da vardır. Bugün semai dinlerin coğunda  Hunab Ku ‘yu bulabiliriz.

Hakkında kutsalsozluk

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis