Cuma , Ekim 22 2021
Ana sayfa / Mitoloji / Mitoslar / Mısır mitosları / Mısır tanrıları / İSİS – DOĞUM VE BEREKET TANRIÇASI

İSİS – DOĞUM VE BEREKET TANRIÇASI

     İsis yaratılışın kadın şeklidir. İsminin tam karşılığı Taht’ın Kraliçesi manasına gelir. Bu da onun ne kadar güçlü bir tanriça olduğunun başlıca kanıtıdır. Yaratılışın tek unsuru ve kadınlara bahşedilmiş olan doğurganlığın tanrıçasıdır. Bununla birlikte bereketi de temsil eder. Köpek yıldızı onun ışıltısını yansıtmaktadır. Ve sembolü Sirius cennetidir. Tasvirler de çift boynuzun arasında güneş diski olan akbaba şeklinde bir şapka ile anlatılmıştır.

     İsis’in kocasına olan sevgisini ve bağlılığını ise yeraltı dünyasından gidip onu geri getirerek ispatlamıştır. Büyüleri ile onu hayata döndürmüş ve erkek çocukları Horus’a hamile kalmıştır. İsis tanrılar ile insanoğlu arasında bağlantıyı sağlayan tanrıçadır. Bu yüzden insanlar tarafından çok sevilmiş ve adına anıtlar yapılmıştır. Bunlardan e önemlisi Nil deltasındaki Behbeit El-Hadar dır.

     İsis çocukluğundan itibaren Horus’u amcası Seth’in kötülüklerinden korumakla kalmayıp onun büyük bir tanrı olup babasının intikamını alması için eğitmiştir. Ailesinin tehlikede olduğunu düşündüğü zaman bu yüce tanrıça yazıtlarda ölümün yargıcı olarak da anlatılmıştır. Gücünü aile kavramını korumak için kullanmıştır. Buda onu özellikle kadınlar tarafındançok sevilen bir tanrıça haline getirmiş ve ününün batıya kadar yayılmasını sağlamıştır.

     Isis, Grib (Dünya) ve Somun (Gökyüzü) ve Osiris’in kızkardeşi ve eşi, Set, Nephthys ve (bazen) Yaşlı Horus’un kız kardeşi olarak Helioploitan Ennead’ın üyesiydi. Bununla birlikte, onun tahtla ilişkisinden dolayı Isis bazen Yaşayan Horus’un karısı olarak kabul edildi; yaşayan Firavun’un patronu. Ra ve Horus, erken Mısır tarihi boyunca yakından ilişkiliyken, Isis (Horus ya da Ra’nın annesi ya da eşi olarak nitelendirilen) Hathor ile yakından ilişkiliydı ve böylece Isis de Ra ya da Horus’un eşi olarak görülebilir. Bununla birlikte, Ra ve Atum (Helipolis Enbonatı) birleşince, İsis hem Atum (-Ra) hem de (Atum-) Ra eşi oldu. Bu durum, Horis (çocuğun) annesi ve Osiris’in karısı olan Ra-Atum’un torunu olarak İsis’e inanarak açıklandı.

     İsis, Mısır’da ilk saydırıldı – tüm Mısırlılar tarafından ibadet edilen tek tanrıça – ve etkileri o kadar yaygındı ki, Yunan tanrıçası Demeter ile tamamen senkretrik hale geldi. Mısır’ın Büyük İskender tarafından fethedilmesinden ve Ptolemy I Soter tarafından başlatılan Mısır kültürünün Helenleştirilmesi sonrasında, İsis sonunda Cennetin Kraliçesi olarak anılmaya başlandı.

     İsis Kız kardeşi Nephthys ile birlikte özellikle cenaze metinlerinde ve tabutlarda bulunan yaşam ve ölüm alanıyla ilişkilendirilmiştir. Her ikisi de Osiris’i koruyan kanatlı kadınlar olarak gösteriliyor.

     Mitolojide, Isis dünyanın yaratılmasından sonra doğdu. Efsanenin en popüler haline göre, bir zamanlar evrende kaotik sular ve karanlık dönüyordu ve kaos hakimdi; bir gün, üzerinde Tanrı Atum’un bulunduğu bir höyük denizlerden çıktı. Atum ebedi hiçsizliği gözler önüne serdi ve yalnız olduğunu gördü ve Shu’yu (hava tanrısı) ve Tefnut’u (nem tanrısı) doğurmak için kendi gölgesini birleştirdi. Bu iki tanrı daha sonra babalarını yalnızca ilkel höyükte (ben-ben olarak bilinir) terk etti ve dünyayı yaratmak için yola çıktı. Atum Shu ve Tefnut’un dünyayı yaratıp geri geldiklerinde göz yaşlarına hakim olamadı. Göz yaşları dünyaya düştü ve kadın ve erkek yaratıldı. İşte Isis bu güzelliklerin koruyucusu ve hayat döngüsünün devamı için çok önemli bir tanrıça olmayı başarmıştır.

Hakkında kutsalsozluk

Şuna da bir bak

OSİRİS

          Geb ve Nut tanrılarının 4 tane çacuğu olduğu bilinir. Set, …

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis