Cuma , Ekim 22 2021
Ana sayfa / Genel / İSKENDERİYE KÜTÜPHANESİ BİLİMİN KALBİ

İSKENDERİYE KÜTÜPHANESİ BİLİMİN KALBİ

         Eğer Arşimet’i köşede çalışırken, Öklid’i araştırma yaparken yada Herofilos’u elinde kafa tası ile görmek yada hayal etmek istiyorsanız gideceğiniz tek yer İskenderiye Kütüphanesidir. Büyük İskender’in  bilime kökten  bağlıydı ve geleceği çizmek için yapılacak en önemli şeyin bilgiyi kontrol etmekten geçtiğini biliyordu. Oğlu Ptolemaios’un savaştan haz etmeyen yapısı ve babası ile konuştukları M.Ö. 332 yılında bu kütüphaneyi kurmasına sebep oldu. Babası gibi ülke sınırlarını geliştirmeye çalışmasa da Mısırı geleneklerine sadık kalarak ve halkının refahını düşünerek sevilen bir imparator olmayı başardı.

     Bu kütüphaneyi muhteşem kılan ise her türlü gizemi içerisinde barınmasıdır. Peki neydi bu gizemler? Dünyanın her yerinden her türlü bitki ve hayvan örneklerine rastlayabilirdiniz. Fizik, kimya, biyoloji, tıp, fizyoloji, astroloji, matematik, edebiyat, felsefe, jeoloji ve birçok bilimin ayrı ayrı bölümleri vardı. Ve bu bölümlerdeki kitapların çoğunun 2 basımları mevcut değildi. 900,000 el yazmasına sahip olan kütüphanedeki çalışan sayısı da bir o kadar fazlaydı.

     Aynı zamanda bir matbaa ve bir okul gibi işlevi olan bu kütüphanede İran, Mısır el yazmaları Yunancaya tercüme edilmiş ve bu bilgiler dünya ile paylaşılmıştır. Arşimet buradan öğrendiği bilgileri ihanet etmemiş, borcunu ödemek için mekanik bölümünü kurarak bilgilerini paylaşmıştır. Tıp alanında Herofilis şüpheli ölümlere otopsi yapılması gerektiğini savunmuş ve yaptığı araştırmaları da burada paylaşmıştır. Astroloji uzmanı ve aynı zamanda baş kütüphaneci olan Eratosthenes’in yaptığı çalışmalar ise Coğrafya adlı eserinde toplanmış ve bu eser uzun yıllar temel eser olarak eğitime destek vermiştir. İskenderiye Kütüphanesi bu ve benzeri bir çok hikayesi ile aynı zamanda ilim ve irfan yuvası olmuştur.

     İskenderiye Kütüphanesinde, hermetik bilgiler yoğunluktaydı. Kütüphanede bulunan eserler için “Jamblichus “Misterler” isimli kitabında son Toth aşığı olarak anılan Mısır’lı Rahip Manethon’nun 36.525 kitabı olduğunu belirtmektedir. Hz. Ömer burdaki kitaplar için’ eğer Allah’ın dediklerine karşı olan eserler varsa yok edin ama Allah’ın emirlerine uyan bilgi var ise de koruyun.’ demiştir. İskenderiyeli Clement (M.S. 200) bu eserlerin Eski Mısır dini geleneği ile ilişkisini açıkça öne sürer ve Hermes-Toth’a 42 kitap hazırlar ki bunun 10’u teolojiy, 10’u ritüeller, 2’si ilahiler ve kralların uyması gereken kurallar, 4’ü astronomi ve astrolojiyle ve son 10’u da kozmografya, coğrafya ve diğer meselelerle ilgili kitaplar olmuştur. Bu kütüphane hakkındaki bir görüş ise, putperest sayılarak Mısır’dan göç edenleri burayı Bağdat sarayı kabul etmiş ve kutsal bir yer olduğunu ilan etmişlerdir. Bununla birlikte bölgede bir anda ilim ve ciddi gelişmeler gözlemlenmiş ve medeniyet seviyesinde artış olmuştur.

     Medeniyetin gelişmesi ve cehaletin yok olmaya başlamasıyla kütüphane hakkındaki en önemli sır perdesi de ortaya çıkmıştı. Kütüphaneyi Kim yaktı! yapılan araştırmalar göstermiştir ki pagan tapınaklarının yıkımı sırasında fanatik Hristiyanlar ile putperestler arasındaki çatışma sonucu yanmıştır. Roma imparatoru o bölgeye kilise yapılmasını emretmiş kazı sırasında çıkan eski dine ait yazıtlar ile Hristiyanların dalga geçmesi sonucu ise ortalık karışmıştı. 391 yılında meydana gelen bu yangın 600 yıllık birikimin bir anda yok olmasına sebep olmuştur.

     Ne yazık ki bu yangın ile kütüphanedeki bilgilerin çoğu kaybolmuştur. Daha sonraları yeniden kütüphaneyi canlandırma çabaları olsa da ne yazık ki hiç biri sonuç vermemiştir.

Hakkında kutsalsozluk

Şuna da bir bak

Domuz

DOMUZ      İnsanlar tarafından sevilmek ve beğenilmek sizin için çok önemlidir. Bu yüzden hayatın …

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis