Cuma , Ekim 22 2021
Ana sayfa / Mitoloji / KARANLIKLARIN TANRISI ANUBİS

KARANLIKLARIN TANRISI ANUBİS

 

      Kimi zaman ayakta kimi zaman da oturarak, siyah başlı bir çakal olarak tasvir edilen Anubis, karanlıkların, mezarların, mumyaların, mumyacıların koruyucu tanrısı olarak bilinir.

       Anubis, eski mısırın en ikonik tanrılarından biridir.Aslen yeraltı tanrısı olmasına karşın, cenaze törenleriyle özel olarak ilişkilendirilirdi. Unas piramitlerindeki metinlerde Anubis Horus’un Gözü ile ilişkilendirilir. Çünkü efsanelerde ölüme rehberlik yaptı ve Osiris’in bulunmasına yardımcı olduğu belirtilir. Aynı zamanda ölüler Osiris’in karşına çıkmadan önce günahlarının ve sevaplarının tartılmasında hakemlik yapan bir tanrı pozisyonunda olmuştur.

      Anubis’in Osiris’e olan bağlılığı o kadar efsanevi olmuştur ki: Seth kardeşi Osiris’i öldürüp parçalarını Nil nehrine fırlattığında, Horus’un şahin bakışlarının yardımı ile koklayarak Osiris’in parçalarını bulmuş ve eşi Isis’e götürmüştür. Isis de bu parçaları bir araya getirip ilahi nefesi ile Osiris’i yeniden yaratmıştır.

      Mumyalanan ölülerin ruhları Osiris’in kontrolünde İalu denilen cennet semalarına geldiğinde karşılarında Anübis’i görürler. O elinde bir tarafında Ma-at’ın adaleti, saflığı ve gerçeği simgeleyen tüyü, diğer tarafta ise ölünün kalbinin olduğu teraziyi tutmaktadır. Arkasında ise Thoth ölen kişinin sevabını ve günahını yazar ve Osiris’e teslim ederdi.

      3000 yıllık Mısır tarihinde yeraltı tanrısı olması dışında ölülere öteki âlemde yol gösteren bir tanrı pozisyonunda olması onun, en saygın tanrılardan biri olmasına sebep olmuştur. Nil vadisinin bazı kısımlarındaki yerleşkelerde ona olan saygıyı göstermek için halk, kutsal olarak anılan köpeklerini mumyalamışlardır.

      Anubis, ilk başlarda Ra’nın karısı olan Hathor’dan olma çocuğu gibi bilinse de daha sonraki efsaneler onun Osiris ve Nepthys’in veya Set ve Nephty’in çocuğu olduğuna karar verdi. Anubis ve karısı(kadın tarafı) Anput saflaştırma tanrıçası Kebechet’in ailesi oldukları düşünülüyordu.

      Anubis genellikle siyah başlı bir çakal veya köpek gibi tasvir edilmiştir. Çünkü onun mezarının etrafında sürekli çakallar dolaşır ve o bölgede uyurlardı. Ayrıca elinde tanrıların madeni ile yapılmış asası tanrısal gücünü, diğer elindeki yaşam sembolü ise ahirete yani asıl hayatın başladığı yere giderken ruhlara rehberlik etmesini simgelerdi.

      Diğer tanrılardan onu ayıran en önemli özellik onun ölümün kurallarını koyan bir tanrı olmaması, buna karşın o yukarıdaki dünya ile yeryüzü arasında ki geçiş bölgesinin tanrısıydı ve bu bölge kutsal topraklar olarak anılırdı.

Hakkında kutsalsozluk

Şuna da bir bak

İSİS – DOĞUM VE BEREKET TANRIÇASI

     İsis yaratılışın kadın şeklidir. İsminin tam karşılığı Taht’ın Kraliçesi manasına gelir. Bu da …

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis