Cuma , Ekim 22 2021
Ana sayfa / Astroloji çekomastik / Mitolojik yıldız hikayeleri / KORKU(SATÜRN) VE ÜMİT(JUPİTER)

KORKU(SATÜRN) VE ÜMİT(JUPİTER)

       Korku,Satürn’ün temsil ettiği onlarca kelimeden sadece biridir.Mitolojide Satürn,Kronostur.Kronosu   anlamak, Satürn’ü ve Oğlak burcunu anlamaktır. Kronos’un hikayesi şöyledir;Gözü yükseklerde olan Kronos, babası Uranos’u hadım edip tahtı ele geçirmiştir. Kronos’un Rhea ile evliliğinden altı çocuğu olur.            Hestia,Demeter,Hera,Hades,Poseidon,Zeus.Kronos çok akıllıdır.Kendisinin babasına yaptığı isyanı neden kendi çocuğu ona yapmasın ve tahtı ele geçirmesin ki?Akıllı Kronos bu ihtimalden korkup,yapabileceği tüm ödevleri yerine getirmiştir.Çünkü yüksekte olmayı,tahtını,statüsünü evlatlarından bile daha sevmektedir.Oğlak burcu,Yengeç burcunun karşıtı olduğundan mıdır,nedir,Kronos duygusuz davranıp,tahtını kaybetmemek için,doğan çocuklarını yer.Ancak karısı Rhea bu durumdan rahatsızdır. Kronos’un bu katı,soğuk,duygusuz girişiminden ancak Zeus’u yani Jupiteri kurtarabilir. Zeus’u saklar.Kocaman bir taşı sarıp sarmalayarak onu bebeği olarak yutturur kocası Kronos’a.Jupiterin şans,bolluk,bereket,iyimserlik duygularıyla ilişkilendirilmesi boşuna değildir.Kronos bütün ödevlerini yerine getirmiştir. Kronos’un hesabına göre onu tehdit eden hiçbir şey yoktur ortada.Karnında olduğunu sandığı Zeus,hazır olduğunda babasının karşısına çıkar,kardeşlerini kurtarır ve kardeşleriyle birlikte onu yener.Böylece Kronos’un korktuğu şey başına gelir ve tahtından olur.
      Her şey zıttı ile var olduğundan korku(saturn) var ise ümit de(jupiter) vardır her zaman.İslam filozofu Abdulkadir Geylani,korku ve ümidi bir kuşun iki kanadına benzetir ve şöyle der:
‘’Bir kuşun zayıf kanadı diğerine tesir ettiği gibi,arifin de bu iki halinden biri(korku veya ümit) zayıflarsa yol alamaz.’’
Korkularımızın olması bizi Kronos gibi temkinli yapar,başımıza gelme olasılığı bulunan sıkıntıları korkularımız sayesinde tespit edebiliriz.Korku olmalı.Ama bu fazla yoğunlaştığında hareketsiz,ümitsiz,hayattan tad almaz,adım atamaz,girişim yapamaz bir hale gelebiliriz.Aynı şekilde iyimserlik duygularımızın çok olması,fazla ümitli olmamız,önümüzde ki tehlikeleri yeterince hesaplayamamamıza ve kendimizi zor bir pozisyona düşürmemize neden olabilir.Büyük bir iyimserlikle verilen ama alınamayan paraları,iyi olacağına dair beslediğimiz ümitle yaptığımız yanlış evlilikler,ortaklıklar,yine büyük iyimserlikle yaptığımız temeli sağlam olmayan,gözü kara girişimlerin hayatımıza ve ailemize verdiği zararları düşünün.
Sonuç olarak bu iki zıt kelime yani korku ve ümit hayatımızda olması gerektiği kadar,aynı ölçüde olmalı ve birlikte kullanılmalı.Korku ile hayatımızda başımıza gelebilecek olumsuz şeyleri tespit edip,bunun için önlemler alırken,bu mücadeleyi keyifsiz, depresif bir şekilde vermektense,Jupiteri yani ümidi,iyimserliği ve neşeyi oyuna katıp,yüksek bir motivasyonla,şevkle,keyifle hayatın üstesinden başarılı bir şekilde gelebiliriz.

Özetle bir kanadımız korku,diğer kanadımız ümit olsun ve bizler uçup,yol alabilelim.

Ömür Şener

Hakkında kutsalsozluk

Şuna da bir bak

GÜNEŞ VE DAHA ÖTESİ

           Astroloji’de güneşi genelde ‘’ben’’ diye tanımlarlar.Ben ise farklı düşünmekteyim.Biz ‘’dünyayız’’.Peki …

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis