Cuma , Ekim 22 2021
Ana sayfa / Mitoloji / Mitoslar / İskandinav mitosları / İskandinav tanrıları / NJORD – DENİZ, RÜZGÂR, BALIK VE BOLLUK TANRISI

NJORD – DENİZ, RÜZGÂR, BALIK VE BOLLUK TANRISI

     Njord Vaniranın ırkındadır ve Freyr ve Freyja’nın babasıdır. O denizin tanrısıdır. Fırtınaları yatıştırır, sıkıntı içinde gemilere yardım eder ve elverişli rüzgarların darbe almasına neden olur. Diğer Vanir’de olduğu gibi, Njord, güvenli deniz seferleri, zenginlikleri ve topraklarda iyi bir servet sağlayabilen bir doğurganlık tanrısıdır.

     Savaşın sonunda Aesir ve Vanir arasında rehin değişimi yapıldığında, Njord ve iki çocuğu Ásgar’ta Aesir ile birlikte yaşamaya başladılar. Freyr ve Freyja’nın annesi muhtemelen Njord’un kız kardeşi Nerthus’du. . Daha sonra Njord ikinci kez evlendi.

     Snorri Sturluson, Skáldskaparmál’daki hikayeyi anlatıyor; Idun’u kaçıran dev Şjazi, Idun ve kurtarıcı Loki’ye kovalandıktan sonra eve dönmediğinde Şjazi’nin kızı Skadi, güvenliği için endişelenmeye başladı. Ölmüş olabileceğini anladı. İntihar yemin ederek, babasının kollarını kaldırdı ve Ásgard’a gitti. Heimdall onun yaklaşımını gördü ve bir uyarı yolladı. Tanrıların bazıları onunla tanışmak için dışarı çıktı. Ayaklanma süresini uzatmak istemeyen tanrılar, wergild’i kabul edip etmeyeceğini sordu. Skadi, onun yerine tanrıların arasından seçtikleri bir kocanın yerine yerleşeceğini söyledi. Tanrılar, Skadi’nin kocasını ayaklarıma bakarak seçmesi koşuluyla kabul etti. Skadi kabul etti ve Ódin bütün tanrıların toplanmasını sağladı. Skadi’nin gözleri, sadece tanrıların ayaklarını görebilecek şekilde korunmuşken, onu seçti. Baldr’ın tanrıların en yakışıklı olduklarını düşünerek en düzgün ayakları seçti. Baldr şecmek umuduyla tanrıların karşısına çıkan Skadi ise karşısında Njord’u görünce şaşırdı. Bu tuz kokan ve denizde yıpranmış tanrı onun artık kocasıydı.

     O Deniz Feneri Tanrısıdır ve fırtınalı denizler boyunca tam anlamıyla ve mecazi şekilde ışık tutabilir. Tek kalp içinde yaşayan daha “kişisel” bir karanlık oğlu olan oğlu Frey’nin aksine, Njord, bir topluluk için karanlık bir ışıktır, tüm gemi şirketini güvenli bir şekilde yeni konumuna getiren deniz feneri gibidir. “Sorunlu sularda” diplomasi gerektiğinde de çağrılabilir. Büyüleyici bir baba figürü olarak – yalnızca Frey ve Freya’yı yetiştirmekle kalmayıp aynı zamanda yetim kalmış Sigyn’i teşvik etmekle kalmayıp, babaların dualarına da cevap vermiştir.

     Denizlerin hakimi olan Njord sadakatini Odin’in ardından Thor’rda göstermiş ve sayısız savaşta yanında yer almıştır. Kendini dünyayı ve insanları koruma görevine adamış ve çok sevilen bir tanrı olmuştur.

Hakkında kutsalsozluk

Şuna da bir bak

LOKI: DÜZENBAZLIK, SİNSİLİK VE KÖTÜLÜK TANRISI

       Devler ve Asgardlılar arasında yapılan savaşta yetim kalan ve  Odin tarafından merhamet …

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis