Pazartesi , Aralık 6 2021
Ana sayfa / Mitoloji / Mitoslar / Yunan mitosları / Orpheus’un Yeraltı Dünyasına İnişi

Orpheus’un Yeraltı Dünyasına İnişi

     Orpheus efsanesi ölüleri yaşayan dünyaya getirme girişimidir. Ölüm ve kaçınılmaz gelişi her zaman  insanlar üzerinde korkuya yol açtı, ancak çağlar boyunca insanlar bu olumsuz hissi başarıyla azaltmayı başardılar. Orpheus, Thracian nehri tanrısı Oiagros ve Muse Calliope’un oğluydu. Olympus Dağı’ndan çok uzak olmayan bir mağarada dünyaya geldi. Eski Yunan dini ve efsanesinde efsanevi bir Trak müzisyeni, şairi ve peygamber idi. Lyre’ı o kadar güzel çalıp şarkı söylerdi ki, yaşayan her şey onun şarkılarını dinlemek ve ona eşlik etmek için toplandırdı.

     Birçok Yunan hikayesinde bahsedilen Jason’ın arkadaşı, arpacı yada Altın Örgü Maddesi bulmak için bir sefer yapan Argonauts olarak iyi hatırlanırdı. Ritmik müziği yelkenciliğini ve denizde tol almalarını kolaylaştırırdı ve Argonaut’ları kurtarmasına; sirenler adasına yaklaştığında, muhteşem seslerle donatılmış deniz şapkalarıyla tatlı şarkılarının denizcileri yok ettiği söylenen yaratıklar- yardım etti.

     Orpheus, yeraltı dünyasını ziyaret eden ve başarıyla geri dönen az sayıdaki Yunan kahramanından biriydi. Hades’in yeraltıdünyasını ziyaret etmeyi başaran çok fazla kişi yoktu, ancak Orpheus ölümü yenerek yeraltı dünyasına inip, oradan sağ dönmeyi başarmıştı.

     Muhtemelen en ünlü Orpheus efsanesi, onu ve güzel gelini Eurydice’yi (“adaletini yaygınlaştıran”) tanımlayan efsanedir. Zehirli bir yılana basarak hayatına kaybetmesi uzun süre evli kalamamalarının sebebiydi.. Onu yeniden hayata döndürmeye kararlı olan Orpheus, sadece lyresını taşıyarak yeraltına gitti; tek amacı Hades’e yalvararak Eurydice’nin serbest bırakılmasını sağlamak ve onu geri kazanmaktı.

     Hades ile bir araya geldi ve sevgili karısı olmaksızın ölüleri terk etmemeye kararlı olduğunu söyledi. Ona en güzel şarkıları söyledi, ama bu bile Hades’in güçlerini kaybetmesine yetmedi. Şaşırtıcı bir şekilde, Hades Eurydice’i serbest bırakmayı kabul etti, ama tek şartı vardı yeraltı dünyasını terk edene kadar Orpheus karısının önünde yürüyecek ve asla arkasına bakmayacaktı. Karanlık yola çıkarak seyahatlerine başladır ve Orpheus lyresındaki notlara bakarak eşini çıkış yolu boyunca yönlendirdi, ancak yolculuklarının son gününde ve yolculukları bitmek üzereyken aniden ona bakmak için döndü ve sonsuza dek eşi görüşünden kayboldu. Bu Orpheus’un  ilk ve son kez yeraltı dünyasına girişi oldu. Yeraltı dünyasına girmesine artık izin verilmedi.

     Tuhaf efsanelerin birinde, Maenad Orpheus’a saldırıp parçalara ayırdığı ve başını Hebrus nehrine attığı söylenir. Kafası ve lyresı suda yüzüyordu ve inanılmaz derecede üzgün şarkılar Akdeniz’e kadar duyuldu. Sonra parçaları Midilli adasına ulaştı, burada sakinler nihayet başını gömdü ve Antissa yakınlarındaki Orpheus’un şerefine bir türbe yaptırıldı. Mağarayı ziyaret eden herkes, Apollon tarafından yasaklanıncaya kadar kehanetler için ondan yardım alabildi.

     Büyüleyici lyresı gökyüzüne taşınmış ve bedeninin parçalarını bir araya getiren ve onları Olympus Dağı yakınlarındaki Leibetra’ya gömmüş olan Muslar tarafından yıldızlar arasında bırakılmıştır: mezara daima bülbüller ezeli şarkılarını söyleyerek eşlik ettiler. Orpheus’un ruhu yeraltına geri döndü ve böylece karısı Eurydice ile sonsuza kadar birleşebilirdi.

Hakkında kutsalsozluk

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis