Cuma , Ekim 22 2021

POSEIDON

   

      Olimpos’un deniz tanrısı aynı zaman da depremlerden, sellerden, kuraklıktan ve atlardan sorumlu tanrı olarak bilinir. Elinde Trident adı verilen  üç uçlu mızrağı ve kara sakalı ile tasvir edilir. Zeus gibi Kronos ve Rheia’nın çocuklarından biridir.

     Doğduğu zaman babası Kronos tarafından yutulduğu ama daha sonra Zeus’un Metis den yardım istemesi  ile babasından kurtarılmıştır. Titanlara karşı verilen savaşta yaşılıları yenip Kronos’un Tartaros’a hapsedilmesinde çok önemli bir role sahiptir. Savaştan sonra ise denizleri kendi kontrolüne alarak ne kadar güçlü bir tanrı olduğunu göstermiştir. Pegasus ve Arion gibi atların atası olduğu bilinir ve bu yüzden kendisine Atların Seyisi olarakta seslenilirdi.  Sinirlendiği zaman elindeki yabasını yere vurur ve depremleri yaratırdı. Kopan parçaları da denize fırlatırdı buda adaların oluşmasına sebep olurdu.

        Poseidon’un Korint istihdamını özel bir tutum içinde tuttuğu söyleniyordu; muhtemelen önemli bir deniz yolu olduğu için. Tanrı, özellikle burada tapınağının bulunduğu Sounion’da ve şerefine düzenlenen oyunları sırasında saygı görüyordu. Atina’nın patronajını kazanmak için Athena ile yapılan yarışmada Poseidon bir bahar ve at armağanını sundu. Bununla birlikte, Athena’nın bir zeytin ağacı armağanı büyük bir iyilik kazandı ve büyük şehrin patronu olmayı hak etti.Ama bu yarışmayı Athena diğer tanrıların oyu ile kazandı.

       Poseidon,  Zeus’a  güç olarak eşittir . bir keresinde Hera ve Athena’yı bile (karısı ve kızı)  Zeus’u zincire vurmak için ikna ettiği söylenir.

     Poseidon’un sarayı atlarını koruduğu ve altın güvercinlerini sakladığı Euboea’da bulunan Ege denizlerinin derinliklerinde olduğu söylenir.

     Tabiat Ana ile olan ilişkisi ona Antaios adını taşıyan bir dev çocuğu olmasını sağlamıştır. Sizinde ön göreceğiniz gibi Antaios biraz sorunlu bir çocuktur. Bu korkunç dev ev olarak belirlediği sınırlar içerisinden geçen yolcuların yollarını keser ve onlarla savaşır. Ve savaşta kazandığı kafataslarını toplayarak babasının evinin çatısını örerdi.

     Bu korkunç devi yenebilen tek kişi ise Herakles yani  Zeus’un yarı tanrı oğlu Herkül’dür. Denizler tanrısının daha pek çok korkunç canavar evladı olmuş ve bunlardan bir diğeri ise Thoosa ile yaşadığı ilişkiden doğan çıkan Tepegöz diğer adıyla bilinen Polyphemos dur.

     Poseidon ile Zeus yalnızca kadınlara duydukları ilgi ve güçleri ile benzerlik göstermekle kalmazlar. Tasvirlerinde ve karakteristik özelliklerinde de birbirine çok benzer. Çoğu zaman üç başlı mızrağına dayanır şekilde ve güçlü bir duruş gösterir. Bazen de bir yunusun üzerinde ya da kaya parçasının üstünde evrenin hakimi olarak poz verdiğini veya tasvir edildiğini de görürüz.

Hakkında kutsalsozluk

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis