Cuma , Ekim 22 2021
Ana sayfa / Mitoloji / Mitoslar / Mısır mitosları / Mısır tanrıları / SETH – KÖTÜLÜK TANRISI

SETH – KÖTÜLÜK TANRISI

     Heliopolis Ennead’ın bir parçası olarak Nut ve Geb’in oğlu ve Osiris’in, yaşlı Horus, İsis ve Nephthy kardeşidir. Tutulmalar,  yıkıcı fırtınalar ve depremler gibi garip ve korkutucu olaylarla ilişkili felaket tanrısıydı. Ayrıca çölü ve uzantısıyla çölün ötesinde yabancı toprakları temsil etti. Onun kabartmalarında “kargaşa”, “karışıklık”, “hastalık”, “fırtına” ve “öfke” için Mısır deyişiyle ortaya çıkıyor. Diğer eşi tanrıça Tawaret’di, doğurganlık ve doğum üzerine başkanlık yapmış olan bir hippopotam başlı tanrı idi. Dünyanın yaratılmasından sonra Geb (toprak) ve Somun (gökyüzü) birliği tarafından yaratılan ilk beş tanrıdan biridir.

     Sembolleri grifon, suaygırı, timsah ve kaplumbağa idi, fakat esasen yılanla ilişkiliydi. Epithets for Set, başlangıçta Üst Mısır (güney) tanrısı olarak “Çölün Efendisi” ve “Güney’in Cetveli” ni ve Mısır’ın sınırlarının ötesinde çorak toprakları içeriyordu. Bazen çatallı bir kuyruk ve tırtıklı toynakları veya köpek gibi kırmızı köpek benzeri bir hayvan saçılmış canavar olarak tasvir edilirdi.

     Mısır’ın Erken Hanedanı Dönemi’nde (M.Ö. 3150 – c.2.613) başlangıçta Aşk büyüleri için çağrılan ve aşk takılar olarak kullanılan tılsımlara yazılan Yukarı Mısır’ın önemli ve dostça bir tanrısıydı. Ayrıca güneş tanrısı Ra’yı, güneş tanrısının gece şafağına doğru yolculuğunu durdurmaya çalışan kötü bir yaratık olan yılan Apophis’ten kurtaran tanrıydı.

      Mısır’ın ilk beş tanrısı, Atum tarafından dünyayı yaratan kardeş ve kızkardeş tanrıları Geb (toprak) ve Somun (gökyüzü) ‘nin birliğinden doğdu. İlk doğan Osiris, daha sonra İsis, Set, Nephthys ve Horus’du (Yaşlı Horus olarak bilinir). İlk doğan Osiris, Mısır topraklarına Mısır toprakları demek olan dünyanın hükümdarı olarak yükseldi. Osiris, yeni yaratılmış insanları barbarca ve medeniyetsiz buldu ve onlara kültür verdi, onlara tarım öğretti, onlara yasalar önermiş ve onlara tanrılara ibadet etmenin doğru yollarını öğretmişti. Osiris kızkardeşi İsis’i karısı olarak aldı ve insanlara merhamet ve eşitlik armağanı verdi. Dünya, kraliyet çiftinin hükümdarlığı altında herkesin, erkeğin ve kadının eşit olduğu, yiyecek bol olduğu ve hiç kimsenin istemediği bir cennetti. Set Osiris’in ve İsıs’in başarılarını kıskanıyordu. Eşi Nephthys’in Osiris’den etkilenmesi ve daha sonra AnubisDen hamile kalmasıyla kızgınlığı ve nefreti daha da büyüdü. Ve Osiris’i öldürerek horus ile rekabetini düşmanlık seviyesine taşımış oldu. Ve bu iki tanrının arasında ki savaş insanlığı da ikiye bölmüş oldu.

     Set’in aslında bir kahraman tanrısı olduğu bilinmesinden ötürü, bir kral onu himayeci seçeceğini mantıklı bulurken, Peribsen’in zamanında Horus Set’e değil monarşi ile bağlantılıydı. İlginçtir ki bu dönemde krallar Set’i örnek alarak kraliyetlerini devam ettirmeyi seçtiler. Set’in Osiris’i öldürmesi ile başlayan hikayeler ve Ra’dan sonra ki firavun’un Osiris ve ondan sonraki firavun’un Horus ilan edilmesi Set kötü taraftaki yerini iyice sağlamlaştırmasına sebep oldu.

     Ra’nın Set’i firavun olarak ilan etmemesinin sebebi ise kendini kurtarmış olan Set’e daha büyük bir onur bahşetmek istemesiydi. Ama bu onur Set’i dünyadan uzaklaştıracak ve onu ebedi bir yalnızlık içine sürükleyecekti. Set onu seven ya da korkan insanlardan uzaklaşmak istemedi.

     Set’in karanlık ve kötülükle olan ilişkisi yanı sıra tariflerinde kırmızı renk ve kızıl saçlı bir canavar olarak görülen popüler imajı, Hıristiyan Şeytan’ın ikonografisindeki tarifle uyuşmaktadır. Şeytan gibi, cennetin sonunu getirmek için mücadele verdiğine ve düzen için gerekli kurallara karşı isyan ettiği için tanrıların topraklarından sürüldü.

Hakkında kutsalsozluk

Şuna da bir bak

OSİRİS

          Geb ve Nut tanrılarının 4 tane çacuğu olduğu bilinir. Set, …

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis