Cuma , Ekim 22 2021
Ana sayfa / Bilimkurdu / Bilimkurgu / STAR WARS – BİR YAŞAM FELSEFESİ

STAR WARS – BİR YAŞAM FELSEFESİ

      Hayran kitlesinin milyonları aştığı, çoğu insanın artık bir inanış olarak kabul ettiği, yaşam döngülerini bu filmlerin felsefine göre kurulduğu Yıldız Savaşları serisi George Lucas’ın bir dehası mı yoksa zaten var olan hikâyelerin sadece farklı bir versiyonu mu?

     Size sunacağım bilgiler doğrultusunda nasıl bir inanışı benimsersiniz bilmem ama kesinlikle her iki türlü de bu dünyaya girmemizi sağlayan Lucas’a teşekkür etmemiz gerekir.

     Hikayeyi bilmeyenler için özetlemem gerekirse çok uzun zaman önce uzak diyarlarda iyi ve kötü arasındaki mücadele anlatılmaktadır. Her hikaye de olduğu gibi iyi olan şeylerin büyük zorluklar ve çabalar sonucunda elde edildiği ve asıl zorluğun özgür irade ile bu düzenin nasıl sağlanması gerektiği işlenmektedir. Karanlık tarafa geçmek için ilk önce iyiliğin gücünü anlamalı ve daha sonra bu gücü başkalarıyla paylaşmadan kendine saklamaya karar veren varlıkların ‘tek doğru düzen benim kontrolümde olandır’ felsefesi ile kötü tarafa geçmeleridir.

     Bu felsefe Pandeizm veya Pandeizm’in mantığı olan yüce yaradan ile basite indirgemez. Güç herkes dir ve yaşayan her canlı gücün farklı şekilleridir. Bu yüzden de her enerji akar, form değiştirir ve sonsuza kadar yaşar. İç huzur bulduysanız duyguların size yaşattığı her türlü yıkımdan uzaklaşırınız, bilgiye ulaşmak için çabalarsanız cehaletin kötülüklerinden arınırsınız, koas sona ererse evrensel ahenk yakalanmıştır ve en önemlisi her şey ölür ama güç asla tükenmez.

     Lucas’ın bu hikayeyi yazarken ilham aldığı birinci kaynak İncil’de geçen David ve Goliath’ın hikayesidir. Hikaye de David Ölüm yıldızı kadar güçlü ve büyük olan Goliath ile savaşmaktadır. Goliath’ın zayıf noktası alnının ortasıdır ve David ordusundaki askerlerin kalkanlarını kullanarak güneşin yok edici ışınlarını Goliath’a yansıtır ve miğferini çıkarmasını sağlar. İşte hikaye o zaman başlar David elindeki sapanla alnına hedef alır ve attığı taş tam hedefini bularak Goliath’ı yere yıkar. Ve ölün için tasvir edilen en asaletli ve kudretli silah olan kılıç ile onu öldürür. Hikayenin çıkış noktası bu olsa da felsefesi Japon dövüş sanatı olan Aikido’dan gelmiştir. Ai- uyum, Ki- evrensel güç ve Do- yol demektir. Kİ Çin’de Tao, Hindistan da Prana, Sufizm’de nefes olarak tanımlanmaktadır. Kısaca Kİ her inanışta evreni oluşturan GÜÇ anlamını taşımaktadır.

     Bu film’in en önemli özelliklerinden biride kesinlikle iyiliği savunmamasıdır. Sadece iyilik ve kötülük arasındaki savaş Jedi ve Sith üzerinden anlatılır. Seçin izleyenlere kalmıştır. Öneli olan evrenin devamlılığını sürdürebilmedir. Jing-jang felsefesinde olduğu gibi her iki tarafta birbirine ihtiyaç duyar. Her şerde bir hayır, her hayır da bir şer vardır… Olaylara hangi perspektiften baktığımız çok önemlidir.

(USTA YODA) KABALADAN ALINTI

     Star Wars’un başarısının anlatılan hikayelerde her tarzdan seyircinin kendine ait alt başka hikayeler de bulmasıdır. Mesela baba-oğul arasındaki çekişme, bir annenin şefkatinin gücü, aşkın bize yaptırabileceklerinin sınırsızlığı, intikam hissinin ne kadar güçlü olduğu, yardımlaşmanın verdiği manevi tatmin ve hissedebildiğimiz tüm duyguların bilimkurgu dünyasında mantıklı bir şekilde açıklanması.

     Birazda size filmde dikkat etmediğiniz belki de anlamadığınız gizemlerden bahsetmek istiyorum. Luke Skywalker gerçek hayatta kaza geçirmiş ve yüzünde ki izler geçmemiştir. Bu görsellik kar canavarının Luke’a saldırmasıyla olağan bir yara haline getirilmiş ve böylelikle filme adapte edilmiştir. Film deki sevimli canlılar olan Ewok’lar filmde Tibetçe konuşmaktadırlar. Dönemin teknolojik verileri ise filmdeki dehayı ortaya çıkarsa da seri de asteroit olarak patates ve ayakkabı kullanılması bizi hayrete düşürmüştü.

Star Wars ile ilgili bir sonraki yazımda görüşene kadar GÜÇ SİZİNLE OLSUN .

Hakkında kutsalsozluk

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis