Cuma , Ekim 22 2021
Ana sayfa / Mitoloji / Mitoslar / Mısır mitosları / Mısır tanrıları / THOTH – BİLGELİK TANRISI

THOTH – BİLGELİK TANRISI

     Thoth Mısır yazmalarında bilgeliği, büyüyü ve ayı temsil eden tanrıdır. Mısır mitolojindeki en öenmli tanrılardan biridir, Set’in alnında bulunan Horus’un tohumundan kendini yaratmıştır. Düzeni ve kaosu sırasıyla temsil eden bu iki tanrıdan yaratılmış olması yüzünden, aynı zamanda dengeden sorumluydu ve denge tanrısı olarakta kabul edildi. Ma’at (tanrısal denge) ilkesiyle ve bu ilkeyi temsil eden tanrıça Ma’at ile yakından ilişkiliydi ( ve bazen karısı olarak görülen). Onun eşlerinden bir diğeri koruyucu tanrıça olan Nehemetawy (“İhtiyacı olanları Kucaklayan”) dir.

     A’an formuna dönüştüğü zaman, Osiris’in ölülere hükmetmesine yardımcı olurdu. Ölümlüler Gerçeğin salonundan geçmek için Thoth’dan yardım isterlerdi. Thoth’un bilgeliği sayesinde Osiris’in cenneti ölülere sunulurdu. Thoth’un en çok ilişkide olduğu tanrı yazının tanrıçası Seshat dı. Seshat aynı zamanda kitapların ve kütüphanelerin koruyucusu idi. Yazıtlarda bu tanrıca Thoth’un kızı yada karısı olarak tasvir edilirdi.

     M.Ö. 6000-3150 yılları arasında şağı Mısır’da Thoth’a ibadet edilmeye başlanmıştı. Ve Mısır’ın son hanedanlık dönemine kadar bu devam etti. Her dönemde adı anılan Thoth en çok diğer tarafı garanti almak isteyen Mısır kralları tarafından anılırdı. Çoğu zaman, bir ayın başında ya da başının üstünde bir ay disk olsun ya da olmasın oturmuş bir babun başı olan bir insan olarak tasvir edilir. O, yazarların koruyucusu tanrısıydı ve yazarların, günlük çalışmalarına başlamadan önce Thoth’un onuruna bir damla mürekkep dökecekleri söylenirdi.

     Bir efsaneye göre, Thoth, yaratılışın başında “Ra’nın dudaklarından” doğdu ve “annesi olmayan tanrı” olarak biliniyordu. Başka bir masalda, Thoth zamanın başında kendi kendine yaratıldı ve bir ibis olarak tüm yaratılışın gizemini barındıran kozmik yumurta bıraktı. Ra’ya ve tanrısal düzen ve adalet kavramına her zaman yakından bağlıydı. Üçüncü bir hikaye olan Horus ve Set’in Savaşları mücadelesi sırasında (M.Ö. 1190-1077 tarihli bir Mısır el yazması) Horus ve Set’in hakimiyet için savaştığı sırada, Thoth’un Set tarafından yanlışlıkla yutulan Horus’un sperminden yarattığı söyleniliyor.

     Thoth’a yaratılışından itibaren birtakım bilgi dallarını (kanun, sihir, felsefe, din, bilim ve yazı) çok iyi bilen, tamamen karar verme yeteneğine sahip, inanılmaz bir hakim olduğu düşünülüyordu.

     Thoth, orijinal beş Mısır tanrısının doğumunda da bulundu. Nut dünyanın başında Geb tarafından hamile kaldığında, Ra (Atum olarak da bilinir) o kadar öfkelendi ki,  Nut’un yılın herhangi bir günü doğum yapmayacağına karar kıldı. Thoth, ay tanrısı Iah ile beş günlüğüne ay ışığında kumar oynadı. Ve kazandı ve Iah’ın ay ışığını Ra’nın emrettiği gibi yılın bir parçası olmayan beş günü kazandı. Güneç o 5 gün boyunca doğmadı. Nut 5 çocuğunu bu günlerde doğurdu.

     Ra, kızı Nut’a kızmış olsa da, Nut, Thoth’un Ra’nın emri altına girebilmesi için Thoth’u rahatlattı ve onurlandırdı. Gece ve gündüz sırasında cennetler arasında gezen veGöğe götüren gökyüzü teknesinde Thoth’a serefli bir koltuk verildi. Thoth, güneş tanrısını yok etmek isteyen yılan Apophis’i yok etmeye yardım etti. Apophis’in devrilmesi konusundaki katılımı onu gece gündüz döngüsüne ve aynı zamanda insan hayatına yakından bağlıydı.

     Thoth, insanların geçmişlerini kaydetmek ve günlük hayatlarını takip etmek için kullanılan yazılı kelimeyi yarattı. Bazı hikayelere göre, Thoth harfleri, kelimeleri icat etti ve insana verdi; başka bir hikayade ise Thoth yaratıcıydı ve Seshat’a yarattığı kelimleri insanlığa iletmesini söyledi. Diğer varyasyonlarda Thoth yaratıcıydı ancak Osiris veya Isis insanlığa sözler verdi. Her durumda Thoth, hem insanlar hem de tanrılar için yazılı dili ve edebi sanatların yaratıcısıdır.

Hakkında kutsalsozluk

Şuna da bir bak

OSİRİS

          Geb ve Nut tanrılarının 4 tane çacuğu olduğu bilinir. Set, …

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis