Cuma , Ekim 22 2021
Ana sayfa / Mitoloji / Mitoslar / İskandinav mitosları / İskandinav tanrıları / TYR – SAVAŞ VE SAVAŞÇI TANRISI

TYR – SAVAŞ VE SAVAŞÇI TANRISI

     Norse mitlerinde Tyr, Şeref ve Hukuk Tanrısıdır. O bir savaşçının Tanrısı, Kılıçların Efendisi olarak bilinir. O, Herşeyin koruyucusudur ve kahramanca ihtişamın tanrısıdır. Salı, İngilizce dilinde, ona adını veriyor, Tuesday.. Adı Tiw veya Tiwaz bir Tacticus’tan türetilmiş ve diğer Roma yazarları bu karakteri insan kurbanının alıcısı olan Mars’a eşitlemişlerdir.

     Bu kadar popüler bir tanrı olmasına karşın geçmişi hakkındaki bilgiler gizemini korumaktadır. Bazı efsanelere göre adı bilinmeyen bir anne tarafından Odin’in oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Odin gibi o da daha önceki Germen savaş tanrılarının birçok özelliğine sahiptir. Gücünü savaşları kazanmak içim kullansa da masum halka zarar gelmemesi için elinden geleni yapardı. Savaşlardan sonra yüce adalet duygusunu sadece kendi askerleri için değil düşman askerleri içinde kullanır ve onları affederdi.

     Tarihsel açıdan en eski tanrılardan biri olan Tyr’ın adı bile sadece Tanrı anlamına gelmektedir. Tyr hakkındaki başka bir efsanede Aesir yıkım tanrısı Fenrir’in zincirlenmesine karar verdiklerinde Gleipnir adında büyülü bir zincir yarattılar. Tyr, onu çocukken kaçırdıktan sonra kendisine arkadaş olmuştu. Fenrir onu zincirlemelerine karşı çıktığı zaman Tyr’ın onun yanında olacağından emindi. Yalnızca Tyr, kurda yaklaşmak ve kolunu ağzına koyacak kadar cesurdu. Zincir kırılmaz olduğunu kanıtladığında Tyr elini bu zincire feda etmesi gerektiğini biliyordu. Çünkü Bu sebepten dolayı aynı zamanda tek elli tanrı Olarakta bilinmektedir. Bu fedekarlığı sadece Asgard’ın güvenliğini sağlamak içindi.

     Tyr, Disting (Imbolg) ve Thingstide (Lughnasadh) olmak üzere iki tatil günüyle ilişkilidir. Her ikisi de insanlar, yasanın kendi adına icra etmesini isteyebilecekleri şeylerdir. Disting, savaş mevsiminin başlangıcı olduğu gibi, yemini etmeye (savaş şeritlerine ve Viking ekiplerine imza atmaya) vaktidir. Savaş sezonunun sona ermesi olan Thingstide, antlaşmalar yapmak, evlilik yapmak için yıllık zamandır ve duruşma zamanıdır. Wergild ve katı denetimli düellolar gibi yasal uygulamalar soyut değil, kavgayı durdurmak için tasarlandı. Tyr’ın bilerek yanlış bir bağla Fenris’e elini kaybetmesi, Dumézil’in “yasanın kötümser bir bakışını” getirdiğini ve barışın korunması için yapmamız gerekenleri yapmış olabilir.

     Tyr takipçileri, yalnızca yemin ettirmek zorunda kalmamakla kalmaz, aynı zamanda adaletin yerine getirilmesi için de aktif bir rol almalıdır. Kararları, durumun her iki tarafını içermelidir. Her şeyden önce, Tren, Fenri’ye kendisine güvenen Fenris’i besleyecek tek kişidir. Günümüz dünyasında Tyr’ı takip eden bir eko savaşçı, kağıt fabrikası ağaçları keserken, geri dönüşüm tesisi daha fazla kirlilik yaratabilir. Gerçek adalet, şiddet duygularının eylemlerimizi yönetmesine izin vermek değil, hem bizdeki hem de dünyamızın adalet ve barışını tehdit eden şiddeti bağlayarak verilir.

Hakkında kutsalsozluk

Şuna da bir bak

LOKI: DÜZENBAZLIK, SİNSİLİK VE KÖTÜLÜK TANRISI

       Devler ve Asgardlılar arasında yapılan savaşta yetim kalan ve  Odin tarafından merhamet …

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis