Cuma , Ekim 22 2021
Ana sayfa / Mistik 5N1K / Tuhaf eşyalar / TYRFYİNG VE GRAM: NORVEÇ MİTOLOJİSİNDE İKİ BÜYÜLÜ KILIÇ

TYRFYİNG VE GRAM: NORVEÇ MİTOLOJİSİNDE İKİ BÜYÜLÜ KILIÇ

     İskandinav mitolojisi, güçlü tanrı ve tanrıçalar, yaratıcı cüceler, çirkin ve eğlenceli troller, gizemli yerler ve garip büyülü nesneler hakkında harika hikayelerle doludur. Kılıçlar, Vikinglerin hayatlarının yanı sıra Norveç Bayramlarında da önemli rol oynamıştır. Bir kılıca, pahalı, zaman alıcı ve seçkin bir savaşçı ile ilişkili oldukları göz önüne alındığında, olağandışı ve ihtişamlı bir isim verilmesi çok normal bir durumdu. En ünlü kılıçlardan biri Ulfberht kılıcıdır. Araştırmacılar şimdiye kadar İskandinav mitolojisinde yaklaşık 100 isimlendirilmiş kılıç tespit ettiler. Bu makalede, bu büyülü ve olağanüstü kılıçlardan ikisini inceliyor.

Hervor ve Büyülü Kılıç Tyrfing:

     13.yüzyılda Goths ve Huns arasında 4. yüzyıldan kalma savaş gelenekleri içeren ve İsveç ortaçağ tarihi için bir kaynak olarak kullanılan efsanevi bir Norse destanı olan Hervarar Saga’da, her zaman savaşlara katılan ve korkmayan genç bir kadın vardı. Hervor, Tyrfing adında büyülü bir kılıç geçirdi. Onunla savaşan savaşçıları yenilmez kılan olağandışı bir silahtı. Tyrfying daima güneş ışığı gibi parlıyordu, tıpkı Güneş’in yaptığı gibi, kılıfından çıkarılıp, kenarları ortaya çıktığında her zaman birinin öldüğü bilinirdi. Kılıç tarafından yapılan en ufak yarayı ile yaşayacak hiçbir canlı kalamazdı.

     Sıklıkla, Tyrfying’in Odin’in oğullarından biri olan kral Svafrlami için cüce Dvalinn ve Durin tarafından taklit edildiğini ve lanetlendiğine inanılıyordu. Cüceler olağanüstü silahlar üretme konusunda olağanüstü yetenekleri ile tanınmışlardı. Kılıç hedefini hiç kaçırmadı ve doğal olarak onu arzu edilen bir silah haline getirdi.

     Tyrfying’in ilk sahibi büyük olasılıkla kral Svafrlami idi. Bir gün, atında avlanmaya gidiyiordu ve büyük bir taşın yakınında iki cüceyi keşfetti. Kılıcını onların üzerine doğru sallayıp cücelerin kaçmasını engelledi. Dvalinn ve Durin olarak adlandırılan cüceler, kendilerini özgürce satın alıp alamayacaklarını sordular ve özgürlükleri için sihirli bir kılıç yapmayı önerdiler. Kılıcın hiçbir zaman kırılmayacağını paslanmayacağını, demiri ve taşı, kumaşı olduğu kadar kolaylıkla kesebileceğini ve her zaman galibiyete vesile olacağını söyledi. Svafrlami kılıcı aldığında, bunun enfes ve güzel bir silah olduğunu gördü ve Tyrfing olarak adlandırıldı. Bununla birlikte, kaya kaybolmadan önce cüceler silahı lanetledi. Hervor öldüğünde kılıçta olanlara bir sır olarak kaldı.

Gram – Ejderhayı Öldüren Büyülü Kılıç:

     Edda’da ayrıca “düşman” anlamına gelen Grim adlı bir başka sihirli kılıç hikayesi de var. Gram kılıcı, İsveç şehiri Eskilstuna’nın hemen dışında bir tepede duran eski bir kürek üzerinde tasvir edilmiştir.

     Bir Norse efsanesine göre, Fafner adlı bir cüce babasını öldürerek büyük, değerli bir altın hazine çaldı. Fafner daha sonra ejderhaya dönüştü. Kardeşi Regin öfkeli ve intikam almak istedi. Sigurd adlı genç bir çocuğun yanında, çalınan hazine saklanma yerini buldu. Regin, ejderhayı öldürebilmek ve hazineyi geri alabilmek için çok güçlü bir kılıç hazırladı. Kılıç Gram’ı seçti ve ejderhayı onunla öldürdü.

     Efsane İskandinavya’da çok iyi biliniyor ve olay, İsveç’teki bin yıllık bir taş kürsüde tasvir edildi.

Hakkında kutsalsozluk

Şuna da bir bak

KLERKSDORP KÜRELERİ

       1975 li yıllarda Güney Afrika’nın Batı Transvaal bölgesinde bulunan Gümüş Madeninde kuyu açma …

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis