Cuma , Ekim 22 2021
Ana sayfa / Bilimkurdu / Bilim / YAPAY ZEKA NEDİR? – AI

YAPAY ZEKA NEDİR? – AI

     Siri’den tutunda kendi kendini süren arabalara kadar, Google’ın arama motorlarından IBM’in Watson’una kadar, insansız silahlardan güvenlik önlemlerimize hatta muhakeme yeteneğine sahip olan, hayatımızın her alanında karşımıza çıkan ve artık hayatımızın bir parçası haline gelmiş geleceğin dünyasına hoş geldiniz.

    Charles Babbage ve Ada Lovelace adlı iki mucit, dünyanın ilk bilgisayarını icat etmek için 1835 yılında yaptıkları çalışmalar sırasında bile yapay zekanın üretip üretilemeyeceğinin cevabını aradılar. 1950 li yıllarda ise matematikçi olan Claude Shannon çeşitli algoritmalar üzerinde çalışarak bilgisayarlar ile nasıl daha verimli satranç oynanır’ın araştırmasını yapmaya başlamıştı. Ama yapay zeka kelimelerini ilk kullana ve bu konu hakkında bir toplantı yapılmasını talep eden kişi Dartmouth Koleji’nde görevli John McCarthy olmuştu. Bu toplantıdan çıkan sonuç yapay zekanın hayatı kolaylaştıracağı yönünde bir karar bağlansa da o dönemde hiç kimse IBM’in Derin Mavi ismindeki bilgisayarın 1997 yılında Gay Kasparov’u yeneceğini tahmin edememişti. Bu gelişmeden sonra ise yapay zekanın hayatlarımızı kontrol edebileceği ve insan ırkının sonunu getirebileceği tartışılmaya başlanmış ve yapay zekaların yaptığı hesaplar ise şu an itibari ile onlar açısından böyle bir şeye gerek olmadığı yönündedir.

     Kısa vadede, AI’nın topluma yararlı etkisini koruma amacı, ekonomi ve hukuktan doğrulama, geçerlik, güvenlik ve kontrol gibi teknik konulara kadar pek çok alanda araştırmaya destek verici işlevsel özellikleri bizim için bir avantaj gibi gözükmektedir. Bunun yanında ise milyonlarca insanın işsiz kalması riski ise ciddi bir şekilde önümüze gelmektedir.

     Uzun vadede, önemli bir soru, güçlü AI arayışı başarılı olursa ve AI sistemi tüm bilişsel görevlerde insanlardan daha iyi hale gelirse ne yapacağız sorusudur. Böyle bir sistem, insan zekasını çok geride bırakarak bir istihbarat patlaması başlatabilir, kendini tekrarlama ve yinelemeli özelliğe ile yaptığı hatalardan ders alarak kendini geliştirebilir. Devrim niteliğindeki yeni teknolojileri icat ederek savaş, hastalık ve yoksulluğun ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

     Peki bütün bu gelişmelerin sonucunda insan ırkı hakkındaki verdiği karar Dünya’ya yayılan bir virüs çeşidi olduğumuz olursa ne olacak?

     Bu sorunun cevabı ise şu anda konuşulan son şey sanırım. Stephan Hawking, Elon Mask gibi bilim adamları yapay zeka için alınması gereken önlemleri şimdiden tasarlanıp uygulanmaya başlanmasını savunmaktadırlar. Aksi takdir de insanlığın sonunu getireceğini savunuyorlar. Google’dan “deep learning” araştırmacısı Francois Chollet, Arizona Devlet Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimci Subbarao Kambhampati gibi bilim insanları ise günümüz gelişmelerinin pozitif etkisi altında kalıp gelecek ile ilgili tehlikeleri görmezden gelerek bu fikirlere karşı çıkmaktadırlar. Şimdilik Asimov’un 3 yasasını kabul ederek işe başlayabiliriz:

(1) Bir robot bir insana zarar veremez veya hareketsiz kalarak bir insanın zarar görmesine göz yumamaz.

(2) Bir robot insanların verdiği emirlere uymak zorundadır, birinci yasa ile çelişmediği sürece.

(3) Bir robot birinci ve ikinci yasayla çelişmediği sürece kendi varlığını korumak zorundadır.

     Bence asıl tehlike ise yazılan bir yapay zeka programının internet aracılı ile hemen işlevsel duruma gelebilmesi ve bunu engelleyecek herhangi bir program olmamasıdır. Sanırım kafamızdaki tüm soruların cevabını duygularımızı da programlayabildiğimiz zaman öğreneceğiz.

Hakkında kutsalsozluk

Şuna da bir bak

NE KADAR YAŞAYACAĞNIZI SÖYLEYEN KAN TESTİ PİYASAYA GİRMEK ÜZERE!

     İngiltere’de piyasaya sürülmesi beklenen ve testi yaptıran kişinin ne kadar yaşayacağını söylediği iddia edilen …

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis