Cuma , Ekim 22 2021
Ana sayfa / Mitoloji / Mitoslar / Yunan mitosları / YUNAN MİTOLOJİSİNDE İNSANIN YARADILIŞI

YUNAN MİTOLOJİSİNDE İNSANIN YARADILIŞI

     

     Antik zamanlarda farklı insan ırklarının yaratılmasıyla ilgili birçok mit ve efsane vardır. Yunan mitolojisinde, tanrılar tarafından yaratılan her insan ırkının bir önceki üründen nasıl daha az gelişmiş olduğu dikkatimizi çekmektedir. Bunun sadece bir yaratılış öyküsünden başka bir şey olmadığını düşünmekle beraber, Bu efsanenin dünyamızı nasıl bir kehanetin beklediği ve sonunun nasıl geleceği hakkında ipuçlarını önümüze koymaktadır. Elbette bütün bu bilgiler kişisel görüş ve inanç meselesidir.

     Altın Çağ; Zeus’un babası Cronus, refah ve barış döneminde ilk insanları yarattı. Bunlara Altın Irk deniyordu. Bu varlıklar tanrılara benziyordu. Çok uzun ömürlü oldukları gibi daima gençlerdi. Sonunda öldüklerinde bile, ölüm acı çekmeden huzur içinde gelirdi. Modern ırktan farklı olarak, Altın Irk halkı endişe ve sıkıntılardan uzaktı. Kendileriyle ve tabiatla uyum içinde yaşıyorlardı ancak er ya da geç her şey sona erdi ve Altın Irk yok edildi. Hesiod’a göre, Dünya yeryüzünün derinliklerine batana kadar onlar çoktan gömülmüştü ve acı çekmeleri engellenmiş oldu.

Altın ırkı doğal bir felaket mi yok etmişti?

     Gümüş Çağ; Altın Irk yok olduğunda, Zeus insanları yaratmak için yeni bir girişimde bulundu ve Gümüş Irk olarak bilinmeye başladı. Bununla birlikte, Zeus babası Cronus kadar başarılıydı ve Gümüş ırkı yarattı, Altın Irktan daha az yüce özelliklere sahip olduğu ortaya çıktı. Gezegenin iklimi değişti ve Gümüş Yarış için yaşamını daha az kalitede olmasını sağladı. Soğuk kışlar Gümüş ırkını mağaralarda yaşatmaya zorladı. Artık yiyecek bulmak kolay değildi. Bununla birlikte asıl problem insanların tanrılarına yönelik tutumu idi. Gümüş Irk, çocukça, sorumsuzdu. Tanrılara ibadet etmeyi bile reddedip tanrılara saygısı göstermediler. Zeus onları bu saygısızlıkları yüzünden yok etti.

     Bronz Çağ; Zeus’un artık yeni bir ırk olan Bronz Yarışı yaratması için zaman geçti. Hedef insanlığı iyileştirmekti, fakat yarış çok becerikli olmasına rağmen mükemmelden uzaktı. Bronz Irk’a mensup insanlar büyük metalürji uzmanlarıydı ve metalden yapılmış evlerde yaşıyorlardı. Bununla birlikte, savaşçı bir yapıya sahiplerdi ve daima savaşlara katılırlardı. Nihayet bu agresif medeniyeti sona erdiren savaşçı bu agresif davranışları oldu, insanların birbirlerini öldürdüğüne inanılıyor.

     Kahramanlar Çağı; 4. Irkın yaratılmasına sıra gelmişti. Zeus tarafından da yaratılan güçlü tanrıçalar bunlardı. Cesur kahramanlar olarak biliniyorlardı. Kahramanlık yaptıkları efsanelerle ünlü olan bu kahramanlar birçok efsanede sıklıkla kutlanmaktadır. Bu güçlü devler daha sonra Zeus tarafından insanlığın kurucusu olan Prometheus’un kötülükleri için ceza olarak imha edildi.

     Demir Çağı; Bu kahramanca çağın ardından Demir Irkı oluşturuldu. Demir Çağı şimdiki zaman çağındadır. Hesiod, Demir Irmağının insanlarının bir çok sorunu olduğunu ve emek için doğduklarını yazdı. Bu çağın en üstünde, insanlar artık yanlış davranmaya utanç ve öfke hissetmiyordu. Bu çağda Tanrılar insnaları kötülüklere karşı korumaya çalışmayacak ve insanlık üzerinde herhangi bir etkide bulunmayacaklar. Bu ırkın yok oluş miti ise; Zeus bu son çağı yaratarak kendi sonunu hazırlamış oldu, çünkü ilk önce bu ırk onu öldürecek ve sonra büyük bir yıkım ile kendi hayatlarına son vereceklerine inanılmaktadır.

Hakkında kutsalsozluk

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis