Cuma , Ekim 22 2021

ZEUS

     Zeus gökyüzünün tanrısı, kanun ve düzenin yaratıcısı, tüm tanrıların babası, kader ve kederin sahibi ve tüm krallığın tek ve yegâne kralı olarak mitoloji tarihinde yerini almıştır. O dayanıklı bir figür olmasının yanı sıra koyu sakalı ile ürpertici bir karakter olarak tasvir edilirdi.  Sembolleri, yıldırım,  boğa ve kartaldı.

     Zeus, Titan Kronos (Cronus) ve Rheia’nın en küçük çocuğu idi. Kronos her çocuğunu doğdukları gibi yiyordu ama Zeus annesinin onu uzaklaştırması ile bu kaderden kurtuldu ve annesi Kronos’a kundak bezine sarılmış bir taş verdi. ve Zeus’un büyüyene dek Krete’de (Girit) bir mağarada gizlenmesini sağlamıştır. Zeus burada büyümüş ve gelecek ile ilgili planlarını yapmaya başlamıştı.

     Zeus cennetin 6 dev oğlunu Tartaros’un çukurundan kurtardığı zaman Kyklopes’un saygısını ve hürmetini kazanmayı başarmıştı. Kyklopes onu şimşekler ile silahlandırdı ve Hekatonkheris ona Titanlar ile yaptığı savaşta yardım etti. Bu savaş sonunda Kronos ve müttefikleri yenildi ve sonsuz ızdırap çekecekleri hapishaneye atıldılar. Dünya ellerinden alındı. Titan tanrılarının düşüşünden sonra Zeus ve kardeşleri kozmosun yönetimini bölüştüler – Zeus gökyüzünü,  Poseidon denizleri, Hades yeraltı dünyasını aldı. Zeus duyduğu bir kehanet sonucu hamile olan metis’i yuttu çünkü ondan doğacak olan çocuk onun yerini alacaktı. Daha sonra olan çocuklarını ise kendi bedeninden yarattı.

     Titanların hapsedilmesiyle öfkelenen yer tanrıçası Gaia (Gaea), Devleri Olimpos’un tanrılarına karşı ayklanmaya çağırdı. Göksel kaleyi kuşatılmışlardı, fakat Zeus krallarını ve diğerlerini ölümcül yıldırım okları ile yok etti. Gaia,  Typhon isimli bir dev yarattı ve onu Olympos’a bıraktı. ilk dövüşü kaybeden Zeus ikinci karşılaşmalarında devi yendi ve Etna Dağı’nın altına hapsetti.

     Zeus, bir kuğu olarak Leda’yı, bir boğa olarak Europa’yı, altın bir duş olarak Danae, kendi kocası şekline girerek Alkmene, tanrıça Artemis olarak Kallisto (Callisto) ve satyr olarak Antiope’nin de aralarında bulunduğu çok ölümlü kadını baştan çıkarmıştır. Ve bu kadınlardan bir çok çocuğu olmuştur ama içlerinden birini gerçekten çok sevmiştir. Tanrı’nın en sevdiği ölümlü oğlu Herakles’tir (Herakles), çalışmalarında desteklediği ve sonunda Olympos’a bir tanrı olarak karşıladığı bilinmektedir.

Hakkında kutsalsozluk

Bir cevap yazın

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis sanal ofis

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis sanal ofis